Internet u Hrvatskoj među najskupljima u EU

Izvor: SEEbiz.eu, 06.Nov.2019, 10:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Internet u Hrvatskoj među najskupljima u EU

ZAGREB - Studija o širokopojasnoj pokrivenosti u Europi osmišljena je radi praćenja napretka država članica EU prema specifičnim ciljevima širokopojasne pokrivenosti utvrđenim u Digitalnom programu za Europu (program predviđa „univerzalna pokrivenost širokopojasnom mrežom brzinom najmanje 30 Mb/s do 2020. godine" i „pokrivenost širokopojasne mreže za 50% kućanstava s brzinom od najmanje 100 Mb/s do 2020. godine").
>> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << />
Prikupljeni podaci odražavaju stanje na kraju lipnja 2018. godine u usporedbi na stanjem na kraju lipnja 2017. godine.

Studijom je obuhvaćena 31 zemlju Europe (EU28, plus Norvešku, Island i Švicarsku), a analizirana je dostupnost devet tehnologija širokopojasnog pristupa (DSL, VDSL, kabelski modem, DOCSIS 3.0, FTTP, WiMAX, HSPA, LTE i satelit) na svakom nacionalnom tržištu, na nacionalnoj i ruralnoj razini, piše Mreža.

U analizu su promatrane tri kombinacije usluga kako bi se usporedila dostupnost jednog ili više oblika širokopojasne pokrivenosti. Kombinacije obuhvaćaju ukupnu dostupnost fiksne i mobilne širokopojasne mreže, fiksnu dostupnost širokopojasne mreže i dostupnost mreže sljedeće generacije (NGA). Od 2017. godine analizom su, na zahtjev DG Connecta, obuhvaćena je i četvrta kategorija koja obuhvata kombinaciju pokrivenost FTTP i DOCSIS 3.0 tehnologijama. Analiza pokrivenosti u ruralnim područjima FTTP-om i DOCSIS 3.0 dodana je u ovogodišnje izdanje studije.

Prikupljeni podaci pokazuju da je gotovo 223 milijuna kućanstava iz EU-a (99,9%) krajem lipnja 2018. imalo pristup barem jednoj od glavnih nepokretnih ili nepokretnih širokopojasnih tehnologija (osim satelita), a dodatnih 3,5 milijuna kućanstava dobilo je pristup širokopojasnim uslugama u usporedbi do kraja lipnja 2017.

Studija pruža sveobuhvatne podatke o maloprodajnim cijenama fiksnih širokopojasnih usluga u 2018. godini za potrošače u EU28, Islandu, Norveškoj, Japanu, Južnoj Koreji, Kanadi i SAD-u. Uključeno je pet najvećih davatelja internetskih usluga (ISP) u svakoj zemlji. Podaci su prikupljeni s internetskih stranica ISP-a između 8. i 22. listopada 2018. godine.

Ponude su analizirane za Single Play (samostalni internet), za Double Play s fiksnom telefonijom, Double Play s televizijskim uslugama i za Triple Play. Ponude za svaki od četiri paketa dodijeljene su nekoliko košara brzine za preuzimanje u rasponu od 0,256 Mb/s do više od 1 Gb/s.

Kako bi se podržala valjana međunacionalna usporedba maloprodajnih cijena širokopojasnih ponuda u svakom paketu i košarici, primjenjivani su konzistentni postupci normalizacije cijena. Oni u potpunosti uzimaju u obzir značajke kao što su jednokratne naknade, ograničenja volumena, popusti, različita trajanja ugovora i različita vremenska ograničenja telefonije.

Primjenom normaliziranih cijena u eurima, utvrđeno je da su najmanje skupe zemlje za fiksnu širokopojasnu mrežu u EU u 2018. godini bile Rumunjska, Latvija, Mađarska i Litva. Cijene se znatno razlikuju između najmanje i najskupljih zemalja u EU.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.