
Izvor: B92, 29.Sep.2021, 16:01
Evropska komisija ukida bezvizni režim za pet država? Srbija na spisku
Brisel -- Nezakonita prebivališta i neosnovani zahtevi za azil iz nekih država Zapadnog Balkana pokrenuli su rasprave o obustavi bezviznih putovanja u Evropsku uniju.
Interni dokument EU, od 27. septembra, koji je pregledao EU obzerver, došao je dan uoči turneje predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen po Zapadnom Balkanu. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Čini se da nezadovoljstvo raste u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji, dok zemlje vode širu raspravu o zaustavljanju navodnih zloupotreba. Državljanima Crne Gore, Srbije i Severne Makedonije dozvoljeno je da putuju u EU bez vize do 90 dana od decembra 2009. godine, a državljanima Albanije i Bosne i Hercegovine sledeće godine.
Evropska komisija posmatra bezvizna putovanja kao "značajno dostignuće" u odnosima između EU i Zapadnog Balkana pod okriljem njene politike "Istočnog partnerstva". Ali nisu svi srećni. Prema internom dokumentu EU, Srbija i Albanija su svrstane među 10 najproblematičnijih zemalja kada je u pitanju poštovanje bezviznog režima, zbog čega u Nemačkoj smatraju da bi Evropska komisija trebalo da podseti da je pokretanje mehanizma za suspenziju bezviznog režima realna opcija.
- U slučaju malog ili nikakvog napretka trećih zemalja, Evropska komisija bi trebalo, prema našem mišljenju, da naglasi da je pokretanje Mehanizma za suspenziju viza realna opcija - navela je nemačka delegacija u dokumentu.
Prema zvaničnim podacima Nemačke o kršenju zakona o strancima 2020. godine, Albanija je na drugom mestu, Ukrajina na petom, Srbija na sedmom, Moldavija na devetom i Gruzija na desetom mestu. Za ponovno uvođenje viza potrebno je više od 50 odsto povećanja nezakonitih boravaka ili ako je niska stopa prihvatanja zahteva za azil. Holandija je prva i jedina članica EU koja je do sada tražila suspenziju bezviznog režima.
Njen zahtev je bio usmeren protiv Albanije 2019. godine, ali ga je Evropska komisija odbacila, podseća EU obzerver. U dokumentu u koji je, portal imao uvid, Nemačka navodi da je promećen veliki broj "prekršaja neovlašćenog boravka“ iz Albanije, Moldavije i Ukrajine, uprkos ukupnom padu prošle godine zbog pandemije.
Italija je dala slične komentare o Moldaviji, primetivši da mreže za trgovinu ljudima koje deluju kroz "susedne zemlje" zloupotrebljavaju režim putovanja bez viza.
Francuska je takođe nezadovoljna Albanijom i Gruzijom i ostaje oprezna prema Srbiji.
Češka je saopštila da je videla veliki broj neosnovanih zahteva za azil od državljana Gruzije, Moldavije i Ukrajine. Belgija je ukazala na „alarmantno povećanje“ broja podnosilaca zahteva za azil ove godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Vize