Izvor: RTS, 14.Maj.2010, 15:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ešdaun: Ja mislim...
Evropska unija bi trebalo da imenuje specijalnog izaslanika za ceo Balkan, a ne samo za BiH, ocenjuje nekadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun. Valentin Incko pozdravlja ideju svog prethodnika.
Bivši visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun smatra da bi Evropska unija trebalo da imenuje specijalnog izaslanika za Balkan, a ne samo za BiH.
Ešdaun je za sarajevski Dnevni avaz izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da specijalni izaslanik samo za BiH ne bi bio dobra ideja, a da bi "specijalni izaslanik za Balkan bila više nego dobra stvar".
Akutelni visoki predstavnik u BiH Valentin Incko rekao je da pozdravlja svaku inicijativu koja bi doprinela napretku Bosne i Hercegovine i regiona ka Evropskoj uniji.
Incko je istakao da je to više pitanje za specijalnu predstavnicu EU za spoljne poslove i bezbednost Ketrin Ešton.
Slovenački poslanik u Evropskom parlamentu Jelko Kacin rekao je da bi mogao podržati Ešdaunov stav i inicijativu, ali pod uslovom da se na sličan korak odluče i SAD.
"Države na Zapadnom Balkanu su u različitim pozicijama. One koje su kandidati za EU imaju posebne delegacije Unije, a ja već odavno govorim da bi Vašington trebalo da ima posebnog izaslanika u prvom redu za države kojima je potrebna pažnja, BiH, Kosovo, ali i Makedoniju i Srbiju", rekao je Kacin za sarajevski dnevnik.
Politički analitičar iz Centra za demokratizaciju Kurt Basiner kaže da nije reč o novoj ideji.
"Najteže bi, u stvari, bilo naći zajedničku politiku koju bi taj specijalni izaslanik sprovodio. Ona neće doći iz Brisela, već mora doći iz država članica EU. Tu su ključne Velika Britanija i Nemačka", smatra Basiner.
Njegov stav je da bi specijalni predstavnik EU trebalo da bude u paru sa specijalnim predstavnikom SAD, "a uz šefa turske diplomatije Ahmeta Davutoglua, koji je već često prisutan, to bi moglo da donese značajnu političku promenu".























