EU protiv mađarskih kreditnih mera

Izvor: B92, 14.Sep.2011, 11:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU protiv mađarskih kreditnih mera

Brisel -- Evropska unija je izrazila "pravno, finansijsko i ekonomsko" neslaganje sa planom vlade Mađarske da fiksira devizne kurseve.

Mađarska Vlada tvrdi da bi time pomogla građanima koji su uzeli kredite denominovane u stranoj valuti, a koji su sada pogođeni jačanjem švajcarskog franka.

Premijer Viktor Orban je ranije rekao da će Budimpešta dozvoliti da oko milion Mađara sa kreditima u devizama otplaćuju te zajmove u domaćoj valuti bez obračuna dodatnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << troškova i po kamatama koje su oko 20 odsto niže od sadašnjih tržišnih.

Prema podacima mađarske Uprave za finansijski nadzor, 80-85 odsto svih zajmova Mađara u stranoj valuti su u švajcarskim francima. Mađari su uzimali kredite u švajcarskim francima i drugoj stranoj valuti tokom 2004-2005. zbog povoljnih kamatnih stopa, ali im je kasnije postalo teško da vraćaju mesečne rate zbog jačanja švajcarske valute.

Očekuje se da će taj njegov predlog biti usvojen, s obzirom na to da njegova Fides partija ima dvotrećinsku većinu u parlamentu.

Razlika između sadašnjih tržišnih i fiksiranih kamatnih stopa doneće gubitke mađarskom bankarskom sektoru, što je podstaklo Evropsku komisiju da upozori na "negativne posledice" i "potencijalne rizike s pravne, kao i sa finansijske i ekonomske tačke gledišta".

Jedna od negativnih posledica tog plana je pretnja da bi on "mogao dovesti do pooštravanja bankarskog kreditiranja", ukazala je Komisija.

Dužnici bi takođe mogli da uzimaju kredite u forintama kako bi finansirali transakcije u švajcarskim francima, evrima ili jenima, i time praktično pretvarali kredite u stranoj valuti u zajmove denominovane u forintama, ukazuju stručnjaci.

Portparol Komisije je najavio da će izvršno telo EU proučiti da li taj plan mađarske vlade potencijalno "krši propise EU", odnosno da li sprečava "slobodan protok kapitala" i takođe da li narušava odrednice koje se tiču dozvoljene državne pomoći.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

EU protiv mađarskih kreditnih mjera

Izvor: Capital.ba, 14.Sep.2011

BRISEL, Evropska unija je izrazila 'pravno, finansijsko i ekonomsko' neslaganje sa planom vlade Mađarske da fiksira devizne kurseve. Mađarska Vlada tvrdi da bi time pomogla građanima koji su uzeli kredite denominovane u stranoj valuti, a koji su sada pogođeni jačanjem švajcarskog franka. Premijer...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.