EU, od danas moguće uvođenje viza

Izvor: RTS, 13.Jan.2014, 19:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU, od danas moguće uvođenje viza

Stupio na snagu mehanizam EU za privremeno uvođenje viza. Nijedna članica EU još nije tražila uvođenje viza za zemlje Zapadnog Balkana, a do sada nijednom građaninu Srbije nije odobren status azilanta.

U Evropskoj uniji danas je stupio na snagu mehanizam koji omogućava privremeno uvođenje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << viza zemljama iz kojih dolazi veliki broj lažnih azilanata, među kojima je i Srbija. Međutim, i evropski i srpski zvaničnici ocenjuju da Srbija zasad nije direktno ugrožena i očekuju da će uskoro biti nađeno zajedničko rešenje za taj problem.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin kaže da Srbiji ne preti direktna opasnost od ponovnog uvođenja viza za zemlje Evropske unije.

Kacin je za Radio-televiziju Vojvodine rekao da će se u izveštaju o napretku Srbije na putu ka EU naći njegov amandman u kojem se zemlje članice pozivaju da Srbiju proglase za zemlju sigurnog porekla.

Radi se o instrumentu koji bi obesmislio pokušaj lažnih azilanata da traže azil u zemljama Unije.

"Taj amandman je podržan u mojoj političkoj grupi i ušao je u proceduru, i o njemu ćemo raspravljati u sredu a u četvrtak glasati, tako da mislim da smo u Evropskom parlamentu učinili sve što je u našoj moći da se smanji opasnost od ponovnog uvođenja viza na najmanju moguću meru", objasnio je Kacin.

Evropska komisija je saopštila da nijedna članica EU dosad nije zatražila suspenziju viznih olakšica za zemlje Zapadnog Balkana.

Mikele Čerkone, portparol komesarke za unutrašnje poslove Sesilije Malmstrem, rekao je novinarima u Briselu da pojedine zemlje, uključujući Nemačku, već godinama izražavaju zabrinutost zato što građani Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine zloupotrebljavaju pravo na azil, ali da formalna procedura za ponovno uvođenje viza nije pokrenuta.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić uveren je da će Srbija, u saradnji s Nemačkom i EU, naći zajedničko rešenje za problem lažnih azilanata i otkloniti opasnost od suspenzije bezviznog režima.

Ružić je, u ranijoj izjavi Tanjugu, podsetio da podaci pokazuju da je broj lažnih azilanata koji poslednjih godina odlaze u zemlje EU znatno smanjen, osim u slučaju Nemačke, u kojoj postoji normativni okvir koji pruža podnosiocima zahteva za azil visok stepen benefita.

Jedno od rešenja, prema Ružićevim rečima, jeste da Berlin svrsta Srbiju na spisak sigurnih zemalja jer se to u praksi pokazalo kao veoma dobar mehanizam za radikalno smanjenje broja lažnih azilanata.

Predsednik Komisije za praćenje bezviznog režima Nenad Banović ocenio je da nema razloga za paniku i da Srbiji neće biti ukinut bezvizni režim, ali je najavio još rigorozniju kontrolu graničnih prelaza i rešavanje problema lažnih azilanata.

Ministri policije i pravosuđa zemalja članica EU usvojili su u decembru takozvani zaštitni mehanizam, koji je usaglašen posle dugih pregovora u okviru evropskih institucija, i koji stupa na snagu 9. januara. Mehanizam omogućava suspenziju bezviznog režima na šest meseci.

Zemlje EU su 2009. godine dobile oko 11.500 zahteva za azil sa Zapadnog Balkana, ali ta brojka je 2013. godine više nego učetvorostručena.

Najveći problem s prilivom lažnih azilanata ima Nemačka, u kojoj je u prvih 11 meseci prošle godine 9.820 građana Srbije zatražilo azil. Više ih je došlo samo iz Rusije (14.482) i Sirije (10.858). Iz Makedonije je stiglo 5.625 ljudi, a s teritorije Kosova 3.085.

Nijednom državljaninu Srbije nije odobren status azilanta.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.