
Izvor: Southeast European Times, 02.Sep.2013, 17:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU finansira projekat unapređivanja vodosistema u Rumuniji
Projekat Evropske komisije poboljšaće strukturu za odvođenje otpadnih voda u Bukureštu.
02/09/2013
Pok Čočoju za Southeast European Times iz Bukurešta -- 2.9.2013.
Projekat koji se finansira u dve faze, sa ciljem da se sredi zastarela kanalizaciona infrastruktura, promeniće ekološku sliku Bukurešta. Bukurešt je jedina prestonica EU bez kompletne fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, pa se očekuje da će projekat imati široke socijalne >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << i ekološke fekete, kažu zaštitnici životne sredine i zvaničnici.
Ovog leta je Evropska komisija odobrila investiciju od 130 miliona evra za modernizaciju stanice za prečišćavanje Glina, jugoistočno od Bukurešta. Izdvojena su sredstva za prvu fazu projekta koji će se okončati 2015. godine i u koji će, zajedno sa sredstvima koja je izdvojila rumunska vlada, biti uloženo ukupno 258 miliona evra.
Druga faza treba da počne 2014. godine i uključuje 11 područja u okolini prestonice. Troškovi šestogodišnjeg projekta iznosiće, kako se očekuje, 416 miliona evra.
Rad na prvoj fazi uključivaće proširenje fabrike za prečišćavanje Glina, izgradnju peći za sagorevanje mulja, saniranje kanalizacionih kolektora, izgradnju odvodnog sistema reke Dambovita i obnovu odvodnih kanala za jezera Tirat, Karok i Tinetetului. Dva miliona ljudi iz Bukurešta i okolnih oblasti imaće koristi od tih investicija, navodi se u saopštenju EK.
Zvaničnici su pozdravili projekat i očekivane efekte.
„Negativan uticaj bukureštanskih i otpadnih voda susednih gradova na životnu sredinu biće zaustavljen. Oni neće više zagađivati tlo“, kaže Remus Černea, poslanik Zelene stranke, u izjavi za SETimes.
Trenutno fabrika obrađuje 50 odsto otpadnih voda, ali će unapređena elektrana povećati kapacitet na 100 odsto. „To znači da je uticaj na tlo znatan, jer otpadne vode dolaze do reka Dambovita i Arges, a onda do Dunava i konačno Crnog mora, pa zato nastaju sve te posledice“, rekao je on.
Najnoviji statistički podaci Rumunske agencije za upravljanje vodama pokazuju da se 2007. godine oko 370.000 kubnih metara otpadne vode izlilo u Dambovitu, koja prolazi kroz Bukurešt. Lokalni zvaničnici nazvali su taj vodeni put „mrtva reka“ i upozorili da će biti potrebno bar četvrt veka da se obnovi.
Nedavno najavljeni projekat dolazi u trenutku kada se Rumunija trudi da privuče sredstva, s obzirom na zaključenje budžeta EU za period 2007-2013. Rumunija je do sada iskoristila samo 21 odsto od 20 milijardi evra namenjenih toj zemlji, što je dovelo državu u opasnost da joj se ubuduće ne isplaćuju sredstava.
Zašto mislite da je važno da se sredstva Evropske komisije koriste za unapređivanje infrastrukture? Dodajte svoje mišljenje u prostor ispod teksta.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Nastavak na Southeast European Times...