EU bi mogla da učini jednu istorijsku grešku na Balkanu

Izvor: B92, 15.Maj.2019, 18:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"EU bi mogla da učini jednu istorijsku grešku na Balkanu"

EU ne bi trebalo da odustane od Balkana, a neispunjena obećanja o članstvu bi mogla da oslabe umerene i reformske struje u regionu, ocenio je "Fajnenšel tajms".

EU bi mogla da učini jednu istorijsku grešku na Balkanu, jer lideri Unije na samitu u junu treba da odluče o pristupnim pregovorima sa Albanijom i Severnom Makedonijom. Odluka treba da bude jednoglasna, ali neke zemlje poput Francuske i Holandije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oklevaju sa narednom fazom proširenja Unije, naveo je FT.

Francuzi žele da se EU fokusira na svoje reforme, jačanje zone evra i izbegavanje mera koje bi mogle da jačaju nacionalističke i populističke struje. Međutim, to bi moglo da se okrene protiv Unije, koja smatra da Balkan drži pod kontrolom, smatra FT.

Britanski list navodi primer rešavanja spora između Severne Makedonije i Grčke, čime je Skoplje pokazalo da odustaje od ultranacionalizma prethodnika. Narod Severne Makedonije možda će se zapitati da li će EU ikada otvoriti svoja vrata ako hrabra diplomatija i vešto upravljanje nacionalnim dimenzijama konflikta oko imena ne budu nagrađeni pristupnim pregovorima, naveo je list.

Takvo kašnjenje bi odložilo reforme u Severnoj Makedoniji, potkopalo borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, a to bi moglo da oživi i makedonski šovinizam, ocenjuje list.

"Ako vrata EU ostanu zatvorena, umerene struje mogu da budu diskreditovane. Međutim, postoji i opasnost da vrata budu otvorena Severnoj Makedoniji, a Albanija bude ostavljena da još čeka. Takva inicijativa bi bacila ulje na vratru panalbanskog nacionalizma", navodi FT i dodaje da bi postojao rizik od eksplicitnijeg oživljavanja ideje "velike Albanije".

Britanski list u daljoj analizi smatra da bi takav scenario dodatno podrilo napore o rešavanju pitanja između Beograda i Prištine i pojačalo tenzije između Bošnjaka, Hrvatska i Srba u BiH.

"Ako se pojača regionalna nestabilnost zbog stidljivosti EU, tada će se stvoriti pogodno tlo za strano mešanje", dodaje list navodeći uticaje Rusije, Turske i Kine.

Oni koji kritikuju proširenje EU u pravu su kad kažu da je u balkanskim zemljama kvalitet demokratije i pravne države niži u odnosu na norme EU. Ali će poverenje regiona u EU i entuzijazam njenog naroda za teške reforme neophodne za članstvo, biti umanjeni ako EU na samitu u junu ne uputi pozitivan signal, dodao je britanski list.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.