EP raspravlja o Srbiji: Ostanite verni Evropi

Izvor: Mondo, 28.Nov.2018, 23:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EP raspravlja o Srbiji: Ostanite verni Evropi

Evropski komesar za proširenje, Johanes Han, pozvao je Srbiju da, bez obzira na probleme, iz vida ne ispušta svoj cilj - a to je članstvo u EU.

Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Srbija je napredovala na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, posebno po ekonomskim reformama i privrednom rastu, ocenili su danas u Evropskom parlamentu, u raspravi o napretku Srbije izvestilac Dejvid Mekalister i evropski >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << komesar Johanes Han koji je podvukao Beograd i Priština moraju obnoviti dijalog jer onaj ko ne reši bilateralne problema ne može ući u EU.

"Sa 14, otvorenih poglavlja, od koji su dva privremeno zatvorena perspektiva ulaska Srbije u EU je opipljiva i pokazuje našu čvrstu predanost EU putu Srbije", izjavio je komesar Han.

Han je ukazao na to da u predlogu rezolucije o Srbiji, koji je izradio Mekalister, takođe stoji da su ima rezultata, ali i manjkavosti u reformama vladavine prava u Srbiji.

"Od ključnog je značaja da se u reformama pravosuđa, suzbijanju korupcije i slobodi medija ostvare opipljivi rezultati", naveo je evropski komesar za proširivanje.

Han je naglasio da je perspektiva ulaska u EU posebno važna u trenutku povišenih napetosti između Beograda i Prištine.

"Obe strane moraju da nastave dijalog. Nema alternative dijalogu ukoliko žele napredak na svom EU putu. Ni jedna zemlja ne može da se priključi Uniji bez rešenih bilateralnih pitanja. Za Srbiju to znači da mora da završi pravnoobavezuijući sporazum sa Prištinom pre ulaska u EU", naveo je Han.

Han je naglasio da rešenje za Kosovo nije jedini preduslov na putu Srbije u EU, i naveo da su sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava i fundamentalnih prava u "srcu pristupnog procesa Srbije".

"Priština krši CEFTA"

Dejvid Mekalister je rekao da će pridruženje Srbije EU zavisi od nastavka reformi i politike dobrosusedskih odnosa i pomirenja, ali je podvukao da "nije lak trenutak u odnosima Beograda i Prištine zbog odluke Prištine" da uvede 100 posto uvozne takse na robu iz Srbije i BiH. To je, predočio je, "jasno kršenje sporazuma CEFTA i jasan znak uperen protiv duha dobrosusedske saradnje".

"Srbija je usvojila važne mere u oblasti vladavine prva i sprovela neophodne institucionalne refome. Ipak kašnjenja se gomilaju u mnogim oblastima, a konkretne rezulatate je teško prikazati", ocenio je Johanes Han.

On je pozvao na jači napredak u oblasti reforme pravosuđa, u borbi protiv korupcije, kao i u zaštiti fundamentalnih prava, uključujući i medijske slobode.

Evropski komesar pozvao je Srbiju da jasnije predstavi građanima evropske vrednostima, kao i dobrobiti i obaveze koje proističu iz članstva u EU.

Karoline Edtštadler, državna sekretarka Austrije, predsedavajuće EU, u raspravi je istakla "određen važan napredak" Srbije na nekim poljima, što bi trebalo da omogući brže otvaranje poglavlja u pregovorima s Unijom.

Podvukla je i da "Srbija reformama mora da potvrdi opredeljenje za članstvo u EU" i zato da ubrza reforme i normalizuje odnose s Kosovom.

U rezoluciji koju EP treba sutra da usvoji se "pozdravlja postojano angažovanje Srbije na putu ka uključenju u Evropsku uniju".

Takođe se ističe "izvestan napredak" u reformi pravosuđa i traži da srpske vlasti pospeše reforme vladavine prava, a posebno da obezbede nezavisnost i efikasnost sudstva i ojačaju bitku protiv korupcije.

Izveštaj: Za Srbiju prelomna godina

Rezolucija se oslanja i razmatra ovogodišnji Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije i pozdravlja napore za normalizaciju odnosa s Prištinom, uz stav da "svaki dogovor o tome može biti prihvatljiv samo ako se o njemu dogovore obe strane", i ako se njime očuvaju stabilnost regiona i međunarodno pravo.

Evro-poslanici "ukazuju na tekuću raspravu i izjave o mogućim korekcijama granica između Srbije i Kosova, uključujući razmenu teritorija" i "ističu višenacionalnu strukturu Kosova i Srbije" i kažu da "etnički čiste države ne treba da budu cilj u regionu".

U  tom dokumente se "podvlači važnost stvaranja Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom" na Kosovu, i sprovođenje svih dogovora, uključujući sporazum o energetici.

U dokumentu EP se "neopozivo osuđuje ubistvo političara kosovskih Srba Olivera Ivanovića i naglašava nužnost saradnje kosovskih i srpskih istražitelja, kao i međunarodna podrška, da bi se počinioci ubistva priveli pravdi".

Srbija se poziva da postepeno uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s politikom EU, uključujući politiku prema Rusiji, i da postepeno s Unijom uskladi i svoj vizni režim.

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.