
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Maj.2022, 14:34
EK dobila mandat da odredi gornju cenu za ruski gas; Za prekid zavisnosti EU od ruskog gasa 300 milijardi evra
Evropska komisija je dobila pun mandat da postavi ograničenje cene na uvoz gasa iz Rusije, rekao je danas italijanski premijer Mario Dragi.
"Komisija je dobila mandat da ispita koja je gornja granica cene za gas", kazao je Dragi novinarima u Briselu nakon završetka sastanka lidera EU, preneo je Rojters.
On je dodao da Italija neće biti oštećena sporazumom o novom naftnom embargu Rusiji.
"Obaveza da ne uvozimo rusku naftu počeće da važi na kraju godine", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << istakao je Dragi.
Sankcije na naftu tankerima za 6 meseci
Sankcije Evropske unije protiv Rusije na uvoz sirove nafte koja se prevozi tankerima biće uvedene u narednih šest meseci, a one koje se odnose na prerađene proizvode biće uvedene kroz osam meseci, rekao je danas portparol Evropske komisije.
Taj rok će početi da teče kada sankcije budu formalno usvojene, a ambasadori EU zemalja odredili su da to bude ove nedelje, nakon što su se lideri EU u ponedeljak načelu dogovorili o šestom paketu sankcije, preneo je Rojters.
Tajming bi pratio rokove koje je prvobitno odredila Evropska komisija kad je predložila naftni embargo ranije ovog meseca.
Za prekid zavisnosti EU od ruskog gasa 300 milijardi evra
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kaže da je na samitu EU lidera u Briselu dogovoreno da se energetska tranzicija u EU 27 podrži sa 300 milijardi evra iz evropskih fondova.
Ona navodi da se oslobađanje EU od zavisnosti od ruskog gasa zasniva na pronalaženju drugih izvora, bolju interkonektivnost gasovoda širom EU i strateško skladištenje, kao i veliko ulaganje u obnovljive izvore.
"Imamo dobre vesti. U ovom trenutku naše zalihe gasa su na 45 procenata ukupnih kapaciteta što je za 5 procenata više nego što smo imali prošle godine u isto vreme", poručila je Lajen.
Ona je navela da su drugi dobavljači u svetu u ovoj godini već isporučili duplo više gasa EU nego 2021. godine, ocenivši da su solidarnost i saradnja u srcu svake uspešne strategije koja se bavi Rusijom kao nepouzdanim dobavljačem energenata.
Naglasila je da će u slučaju prekida isporuke gasa iz Rusije to biti nadoknađeno i solidarnošću između država članica.
Lajen pozvala partnere u svetu da ne ograničavaju izvoz hrane
U svetlu rasprave o globalnoj krizi u snabdevanju hranom predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozorila je da se svet trenutno suočava sa kritičnim prioritetom da deblokira preko 20 miliona tona žita koje je "zarobljeno" u Ukrajini.
"Radimo na putevima solidarnosti koji bi omogućili da se delovi tog žita prevezu kopnenim putevima ili železnicom. Komplikovanije je i skupo, ali je neophodno da se to žito izveze", poručila je Lajen.
Ona je nakon sastanka lidera EU 27 najavila da će Unija izdvojiti 2, 5 milijarde evra kako bi omogućila ugroženim delovima sveta da kupe hranu u trenutku kada cene na globalnom tržištu rastu.
Istovremeno, najavila je da će EU pojačati i sopstvenu proizvodnju u poljoprivrednom sektoru kako bi doprinela boljoj snabdevenosti svetskog tržišta hrane.
"Očekujemo rekordni izvoz žitarica od 40 miliona tona u 2022. i 2023. godini", poručila je Lajen
Predsednica Evropske komisije pozvala je sve partnere u svetu da ne ograničavaju globalnu trgovinu kada je reč o poljoprivrednim proizvodima ocenivši da za takve restrikcije apsolutno nema mesta ni u EU ni globalno.
Makron: Ne treba otpisati ni nove sankcije narednih nedelja
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je danas nakon dogovora lidera Evropske unije o šestom paketu sankcija Rusiji da ne treba otpisivati ni dodatne sankcije narednih nedelja, preneo je Rojters.
On je novinarima nakon samita u Briselu rekao da se nada da će narednih dana i nedelja biti postignut dogovor sa Rusijom o ukrajinskom izvozu hrane, navodeći da su nedavni razgovori sa ruskim i turskim predsednikom po tom pitanju bili pozitivan znak.
Tokom Makronovog poslednjeg razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i nemačkim kancelarom Olafom Šolcom Makron je rekao da je ponudio Putinu nacrt rezolucije Saveta bezbednosti UN u kojem bi se napravio plan za izvoz ukrajinskih žitarica iz blokiranih ukrajinskih luka.
"Ukrajini se moraju dati bezbednosne garancije tako da njihovi brodovi ne budu napadnuti. Sada čekamo odgovor od Rusije i u kontaktu smo sa generalnim sekretarom UN Antonijom Guterešom", rekao je Makron.
Moramo da nađemo način da zaokružimo naš kontinent
On je najavio je u Briselu da će u narednim nedeljama pokrenuti inicijativu o formiranju Evropske političke zajednice sa željom da ta ideja zaživi i postane stvarna.
On je dodao da bi takav politički okvir bio komplementaran procesu pristupanja EU.
"Moramo da razmotrimo načine za zaokruživanje našeg kontinenta. To ne može biti samo kroz proširenje EU jer je u pitanju predugačak proces. Zato sam predložio Evropsku političku zajednicu koja bi dala politički okvir i okupila na našem kontinentu sve države i vlade koji dele iste vrednosti i geografiju, a koja bi se bavila geopolitikom, strategijama, energetikom, odbranom, infrastrukturom...", poručio je Makron.
Govoreći na završetku samita EU u Briselu francuski predsednik je za junski samit najavio razgovor o zahtevima Ukrajine, Gruzije i Moldavije za članstvo u EU.
"To će biti važan trenutak i želim da ponovim da je Francuska spremna da tu da jak signal mnogim državama", zaključio je Makron.
Šolc: Cilj - Nemačka nezavisna od ruske nafte do kraja godine
Nemačka se drži svog cilja da postane nezavisna od ruske nafte do kraja godine, izjavio je danas kancelar Olaf Šolc i dodao da još treba da se utvrde opcije za postupanje s rafinerijom u Švetu.
"Na kraju naših diskusija odredićemo kojim putem ćemo krenuti, koji put smatramo ispravnim", rekao je nemački kancelar novinarima u Briselu nakon samita sa liderima EU, a odgovarajući na pitanje da li je nacionalizacija rafinerije u Švetu opcija, prenosi agencija Rojters.
Dodao je da je za sada važno da se pronađe perspektiva koja štiti radna mesta u Lojni i Švetu.
Nemačka će Grčkoj isporučiti borbena vozila pešadije
Nemačka će Grčkoj isporučiti borbena vozila pešadije (IFV) kako bi vlada u Atini mogla da preda Ukrajini oružje sovjetskog tipa, izjavio je danas nemački kancelar Olaf Šolc.
"Mi ćemo Grčkoj obezbediti nemačka borbena vozila pešadije", poručio je Šolc novinarima posle dvodnevnog samita lidera EU u Briselu i dodao da je postigao sporazum sa grčkim premijerom Kirijakosom Micotakisom, prenosi agencija Rojters.
Kako navodi britanska agencija, nemački kancelar nije izneo nikakve detalje o tome kakva će borbena vozila pešadije Berlin predati Grčkoj, niti kakvo će oružje Atina predati Kijevu.
"Ministarstva odbrane će razraditi detalje i brzo implementirati ovaj sporazum", rekao je on.
EU lideri pozvali sve zemlje da se usklade sa sankcijama Rusiji
Lideri EU 27 sa samita u Briselu ponovili su osudu agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine i pozvali da odmah prekine napade na civile i civilnu infrastrukturu i da povuče svoje trupe sa teritorije čitave Ukrajine.
U zaključcima EU lideri su pozdravili hrabrost i odlučnost ukrajinskog naroda i rukovodstva u odbrani zemlje, naglasili posvećenost intenziviranju pritiska na Rusiju i Belorusiju i pozvali sve zemlje da se usklade sa sankcijama EU.
"Mora biti zaustavljen svaki pokušaji da se zaobiđu sankcije ili da se pomogne Rusiji na drugi način", navodi se u zaključcima Evropskog saveta.
EU lideri su poručili da pomno prate uticaj rata u Ukrajini na susedne zemlje i Zapadni Balkan i najavili nastavak svake vrste pomoći Ukrajini, od humanitarne do vojne, uključujući i spremnost da se odobri novi paket vanredne makrofinansijske pomoć u iznosu do 9 milijardi evra 2022. godini.
Pozdravljena je i odluka o suspenziji uvoznih dažbina na sav ukrajinski izvoz u EU na godinu dana i najavljeno da će se na junskom samitu razgovarati o kandidaturama Ukrajine, Gruzije i Moldavije za članstvo u EU.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...