Dva veka srpske diplomatije

Izvor: B92, 25.Apr.2012, 15:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dva veka srpske diplomatije

Beograd -- U Beogradu otvoren Muzej srpske diplomatije, uz ocenu Vuka Jeremića da je zahvaljujući diplomatskom radu ugled Srbije u svetu danas daleko veći nego ranije.

On kaže da Srbija i dalje ima četiri spoljnopolitička prioriteta: integraciju u EU, rešavanje pitanja Kosova, regionalnu saradnju i ekonomsku diplomatiju. Veruje da će Srbija uspeti na evropskom putu i naglasio je da se prvi put u istoriji jedno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pitanje kakvo je pitanje Kosova rešava isključivo mirnim putem i diplomatskim sredstvima.

Osvrćući se na aktivnosti srpske diplomatije kroz istoriju, Vuk Jeremić je naglasio da je Srbija danas ponovo vidljiva i aktivna u međunarodnoj areni i domaćin je velikih međunarodnih skupova, kao što je bio Samit nesvrstanih, prošle godine ili kao što će biti Samit OEBS-a 2015. godine.

"Ugled Srbije u svetu i u međunarodnoj zajednici daleko je bolji nego što je bio u periodu iza nas. Stabilnost i prosperitet Srbije umnogome su zavisili od našeg odnosa sa svetom, a sudbina naroda zavisila je od umešnosti diplomata", kazao je on i dodao da je veština balansiranja između različitih sila bila osnova uspeha srpske diplomatije.

Muzej u kojem je predstavljeno dva veka srpske diplomatije otvoren je u Ministarstvu spoljnih poslova. Svečanosti su prisustvovali i dosadašnji predsednik Srbije Boris Tadić, ministar kulture Predrag Marković, bivši ministar Božidar Đelić, diplomatski kor, predstavnici SPC i Aleksandar Karađorđević.

Predsednički kandidat DS-a Boris Tadić kaže da se od srpske diplomatije tek očekuju i veliki napori i značajni doprinosi.

On smatra da je teško očekivati da će se geostrateški položaj Srbije u narednih pet godina promeniti, ali i da će sa ulaskom u EU Srbija imati više kapaciteta da brani svoje interese.

"Od srpske diplomatije se u tom kontekstu očekuju veliki napori i izuzetni doprinosi imajući u vidu iskušenja sa kojima ćemo se suočavati", rekao je Tadić.

On je ocenio da je u predstojećem periodu neophodno ostvariti sinergiju diplomatskih napora, državnih i vandržavnih institucija, jer se samo tako može postići uspeh, a time "obezbediti sigurnost za zemlju i građane".

U vremenima velike ekonomske krize i ekonomskih iskušenja, značaj ekonomske diplomatije posebno dolazi do izražaja i može biti od presudnog uticaja po razvoj zemlje, ukazao je Tadić.

On je podsetio da je srpska diplomatija suštinski doprinosila izgradnji srpske državnosti i njenih institucija, uspostavljala nove domete i mogućnosti, podizala lestvice naših nacionalnih ostvarenja.

"Srpska diplomatija je bila ono mesto u našoj politici, državi u kojem su svoj talenat, sposobnosti, obrazovanje iskazivali najumniji ljudi iz srpskog naroda. Srpska diplomatija je ona institucija koja je reagovala prema svetu, odnosila se prema njemu i gradivno doprinosila izgradnji mira i konstruktivno učestvovala u istorijskim procesima", ocenio je Tadić.

Kako je rekao, bilo je mnogo kriznih mesta u našoj istorijiu u protekla dva veka i sama činjenica da je ovo treći vek srpske diplomatije "svedoči o našoj prošlosti, istoriji, ali i o potencijalima vezanim za budućnost".

"Imajući u vidu da se nalazimo na prostoru visokih političkih, ekonomskih i bezbednosnih kompresija, diplomatija i sve druge institucije na njih treba da reaguju delotvorno, racionalno i tragajući za rešenjima koja su iznad svega smeštena u budućnost", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, "diplomatija reaguje na sadašnjost, ali uvek na umu ima budućnost i to je naš strateški cilj".

"Narod koji zaboravi svoju prošlost, nema budućnost, ali isto tako narod koji nije orijentisan ka budućnosti uništiće sopstvenu prošlost", poručio je Tadić.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.