Đurić: Bez odgovora EU o nastavku dijaloga Beograda i Prištine

Izvor: Blic, 20.Apr.2017, 14:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đurić: Bez odgovora EU o nastavku dijaloga Beograda i Prištine

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da iz Evropske unije nema odgovora kad će se Priština vratiti za pregovarački sto.

Đurić je novinarima u Beogradu rekao da je juče razgovarao sa direktorkom Odeljenja za zapadnu Evropu, zapadni Balkan i Tursku u Evropskoj službi za spoljne poslove Angelinom Ajhorst, ali da nije čuo odgovor na pitanje sta će EU uraditi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kako bi primorala Prištinu da sprovodi dogovoreno.

Prema njegovim rečima, Beograd je u tom razgovoru pokazao spremnost da se nastave razgovori u interesu srpskog naroda, u cilju povećanja kolektivnih političkih prava i stvaranja Zajednice srpskih opština.

- A nisam, moram da vam priznam, mogao da čujem odgovor na pitanje šta će EU uraditi da pritisne Prištinu da sprovodi dogovore, nisam mogao da čujem odgovore na pitanje kada možemo da očekujemo ponovo Prištinu za stolom u Briselu - rekao je Đurić.

Proces dijaloga Beograda i Prištine nije ireverzibilan i Beograd svakako neće odustati od namere da u njemu učestvuje kao konstruktivni činilac u građenju regionalne stabilnosti, izjavio je Đurić.

- Taj proces, međutim, ima smisla samo ukoliko postoji volja obe strane da nesuglasice rešavaju dijalogom i mirnim sredstvima -istakao je Đurić na Institutu za međunarodnu politiku i privredu u okviru ambasadorskog foruma, na kome je bilo reči o aktuelnom stanju u dijalogu Beograda i Prištine.

Đurić je rekao da smo proteklih sedmica i meseci svedoci otvorenih pretnji nasiljem ekstremnih grupa na KiM, sve učestalijih organizovanih napada na građane srpske nacionalnosti, pa čak i oživljavanja ambicija zatvaranjem fašističkog "projekta Velike Albanije".

- Dijalog je danas evidentno u krizi zbog činjenice da na briselskom stolu nije ono čemu se Priština nadala, a to je priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti. Jednostrana blokada dijaloga od strane Prištine svedoči o tome da interes njihovih pregovarača nikada i nije bio normalizacija odnosa i demokratizacija društva - rekao je Đurić.

Prema njegovim rečima, to svakako nije plodotvorna atmosfera za dijalog, ali atmosfera koja upozorava koliko je dijalog važan i šta sve možemo da izgubimo ukoliko politički i drugi ekstremizmi ne budu ugašeni, pre nego što prouzrokuju nepopravljivu štetu.

On je podsetio da se u međunarodnoj komunikaciji, kada se govori o poželjnom ishodu ovog procesa, poseže za terminom "sveobuhvatna normalizacija odnosa", a Priština smatra da bi to trebalo da podrazumeva priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, od strane Srbije, što je nerealno očekivanje.

- Beograd proces dijaloga sagledava kroz prizmu Rezolucije 1244 SB UN koja ne dovodi u pitanje državnu celovitost Srbije -, rekao je Đurić.

On je dodao da se može razgovarati o svim aspektima unapređenja odnosa srpskog i albanskog naroda na Kim, stvaranju uslova za demokratizaciju društva u našoj južnoj Pokrajini, koegzistenciji institucija Republike Srbije i privremenih institucija samoupravnih organa u Prištini, na smislen i produktivan način, međutim status KiM nije tema o kojoj se eksplicitno ili implicitno razgovara u procesu briselskog dijaloga.

- Beograd konstantno insistira da se u dijalog uvrste pitanja koja su od suštinskog značaja za srpski narod na KiM, a ti zahtevi se pre svega odnosa na bitnija rešaavanja državne i društvene imovine Srbije na KiM kao i status privatne imovine u koju spada imovina SPC - rekao je Đurić.

Kosovska vojska - niššta dobro ni Srbima ni Albancima

Formiranje ilegalne oružane formacije na teritoriji Srbije predstavljalo bi pretnju za bezbednost u čitavom regionu, izjavio je Đurić i naveo da je i samo pominjanje mogućnosti o uspostavljanju oružanih snaga na KiM suprotno Rezoluciji 1244 SB UN, mandatu Kfora i Ustavu Srbije, te da predstavlja pokušaj podsticanja novih tenzija i novih sukoba.

On je dodao da to ne može doneti ništa dobro ni srpskom ni albanskom narodu, pogotovo u trenutku kada se daju izjave o prekrajanju granica, o stvaranju fašističke velike Albanije na teritoriji naše zemlje, u trenutku kada predsednik parlamentarnog odbora za bezbednost u pokrajinskoj skupštini Daut Haradinaj govori o tome kako u našoj južnoj pokrajini Srba ne treba da bude.

Đurić ističe da se Srbija tome oštro protivi i snažno zalaže za poštovanje vojno-tehničkog sporazuma iz Kumanova, prema kojem je u pokrajini, u odsustvu Vojske Srbije koja formalno ima pravo da tamo bude, jedina vojna sila Kfor.

- Tako treba i da ostane - rekao je Đurić.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.