Izvor: Studio B, 18.Mar.2013, 08:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đilas: Nastavićemo da mirimo Srbiju
Demokratska stranka održala je juče Radnu skupštinu sa koje je njen lider Dragan Đilas poručio da će demokrate nastaviti da mire Srbiju i da je zemlji potreban širi politički konsenzus o ključnim pitanjima.
Đilas je, zatvarajući skupštinu, rekao da moraju postojati pitanja koja ne treba da budu predmet međustranačke borbe i da se oko njih ne treba konfrontirati.
"Srbiji i njenim građanima potreban je širi politički konsensuz", poručio je lider DS i naveo >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << pitanja EU, Kosova, spoljne politike.
Prema njegovim rečima, možemo dobijati i gubiti izbore na ekonomskim pitanjima "ali ne i na tome kuda Srbija treba da ide".
"Nastavićemo da mirimo Srbiju , kako je to započeo (počasni predsednik DS) Boris Tadić, tako što ćemo da pomirimo onu većinsku siromašnu i manjinsku bogatu, levu i desnu, tradicionalnu i modernu, nacionalnalnu i građansku, staru i mladu. Moramo Srbiju da menjamo vrednosno", rekao je Đilas.
Lider demokrata je takođe izrazio očekivanje da će DS će na šansu za povratak na vlast čekati mnogo manje vremena nego što je bilo potrebno sadašnjoj vladajućoj koaliciji.
"Našim političkim protivnicima trebalo je 12 godina da dođu na vlast, nama će biti potrebno kraće vreme, ali ne po svaku cenu i ne sa svima. Građani traže rešavanje problema, a ne praznu priču", rekao je Đilas obraćajući se delegatima, pošto su prethno usvojili izmene Statuta i Plan za izlazak iz krize.
On je ocenio da Srbija mora dugoročno da ulaže u obrazovanje, nove tehnologije i infrastrukturu, posebno u poljoprivredu, a da predstoje ustavne promene, koje su neophodne da bi se promenio broj poslanika, promena izbornog sistema, decentralizacija koja podrazumeva i decentralizaciju centralne kase.
Predsednik DS je, otvarajući skupštinu, rekao i da je spreman da se bori za tu stranku i da to očekuje od svih članova, u koju je u poslednje vreme, kako je naveo, deset puta više građana ušlo nego što je izašlo.
Đilas je rekao i da su građani za sedam meseci rada Vlade Srbije, a tri meseca od poslednje Izborne skupštine DS, shvatili da demokrate nisu krive za sve loše što se u Srbiji dešava, ekonomsku krizu, probleme u vezi sa Kosovom i EU. On je, međutim, ukazao da su neki među demokratama davali povoda da se problem korupcije vezuje za njihovo ime i da zato, pored ostalog, ne može jedini snositi odgovornost za sve što se događa.
"Ne može odgovornost biti samo moja, jer računi stižu iz prethodnog perioda za odluke koje su donosili drugi. Mogu da podnesem da nas blate u tabloidima, ali neću da dopustim da nas blate oni koji su od DS dobili najviše. Balon nezadovoljstva je izduvan, sada smo u opoziciji, u kojoj možemo kritički da se preispitamo", naveo je predsednik DS.
Đilas je takođe poručio da je očuvanje celovite DS bio poslednji veliki kompromis i da kompromisa više nema, konstatujući da je stranka nepripremljena ušla u opoziciono delovanje. Podsetivši da je zahvaljujući bivšem predsedniku DS, a sada počasnom predsedniku Tadiću, Srbija kandidat za člana u EU, da je u tom periodu otpočela borba protiv korupcije, počelo hapšenje članova Šarićevog klana, poboljšani odnosi sa susedima i regionalna politika, Đilas je kazao da će put koji je Tadić trasirao DS slediti.
Govoreći o radu Vlade Srbije, predsednik DS je konstatovao da je "vlast promenila dlaku, ali ne i ćud", kao i da je "ostala u istom sistemu vrednosti".
"Građani jesu gladni pravde, ali samo hapšenja neće rešiti probleme gladne Srbije", poručio je lider demokrata i istovremeno istakao da je dobro što je aktuelna vlast prihvatila neke stavove DS, ali i ocenio da "njihovo evropejstvo po površini, a ne po dubini".
Đilas je ponovio da će DS aktuelnu vlast podržati po pitanju Kosova i EU, ali ne i u "obračunu sa neistomišljenicima".
Pojavljivanje Tadića za govornicom propraćeno je dugotrajnim aplauzom. On je delegatima skupštine poručio da se stranka suočava sa problemom sopstvene nomenklature i birokratije i da je to pitanje koje mora da rešava novo rukovodstvo DS.
"I oko vas vidim ljude danas koje sam video u vreme dok sam ja vodio DS koji kad nešto postanu prvo pitaju - mogu li da dobijem službeni automobil i telefon sa 20 i nešto godina. Tu su, u vašoj blizini, iza vas, a od njih nikakve koristi nema", rekao je
Tadić obraćajući se Đilasu i njegovom zameniku Bojanu Pajtiću.
Prema njegovim rečima, to je ta nomenklatura koja urušava svaku politicku organizaciju i zbog koje stranke gube poverenje građana. Tadić je uporedio borbu stranačkih nomenklatura i birokratija sa "skramom na slatku od jagoda koju treba skloniti da bi se došlo do slatkog" i dodao da "to ne znači da svi ostali članovi DS jesu one zdrave jagode".
Plan za izlazak iz krize predstavio je poslanik Božidar Đelić, poručivši da će ove godine biti izbora i da građani od DS očekuju da konkretne odgovore.
Usvojenim izmenama Statuta, koje je delegatima predočio zamenik predsednika i vojvođanski premijer Pajtić, pored ostalog, predviđena je selekcija kandidata za sve funkcije u stranci, obavezna javna rasprava uoči donošenja bilo kojih akata, kao i da predstavnici sindikata i manjinskih zajednica učestvuju na sednicama GO kada se razmatraju teme od značaja za njihovo delovanje. Takođe, usvojenim izmenama tog akta predviđeno je i da se u organima stranke od lokalnog nivoa do GO nađe najmanje polovina žena, jedna desetina mladih.
Predsednik Političkog saveta DS Dragoljub Mićunović poručio je da je zdravo povremeno se naći u opoziciji.
"Zato moramo odnose u DS urediti po svim demokratskim načelima, a to znači više kritike, a manje podela u vođstvu, čime štitite i samo vođstvo od samouverenosti koja može da bude štetna", ukazao je Mićunović i naglasio da DS ima tranzicione probleme, ali da joj želi da se što pre konsoliduje i prepozna svoju politiku.
Među retkim koji su imali kritične tonove bio je Slobodan Gavrilović, koji je rekao da u vrhu stranke "ne vidi dovoljno snage, znanja i doslednosti da se rešavaju problemi i da su počele svađe i među samim rukovodstvom". On je naglasio da za to nije kriv isključivo lider DS, mada, kako je ocenio, tome doprinosi izbacivanjima iz stranke pojedinih ljudi.
"Stranka neće biti jača ako se cepamo i delimo", rekao je Gavrilović.
Delegatima su se obratili, pored ostalih, i Milorad Pupovac iz SDŠ Hrvatske, koji je poručio da u demokratama imaju partnere za stvaranje Srbije koja će sa Hrvatskom i drugim državama u regionu stvarati region oslobođen od ratova, siromaštva i nazadnost, a pročitana su pozdravna pisma predsednika Socijalističke internacionale Jorgosa Papandreua i Ružice Đinđić. Skupu u beogradskom pioniru nije prisustvovao Vuk Jeremić, koji je u petak isključen iz članstva, iako ga je Đilas pozvao da se obrati kao gost.
Skup je počeo filmom sa porukama ubijenog premijera Zorana Đinđića.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija













