Đelić: Pažljivo u UN-u da ne naljutimo EU

Izvor: Vesti-online.com, 24.Jul.2010, 14:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đelić: Pažljivo u UN-u da ne naljutimo EU

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izrazio je očekivanje da će pitanje odobravanja kandidature Srbije za prijem u EU biti razmatrano tek pošto Brisel vidi kakav će biti nastup Beograda u UN povodom mišljenja Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosovai Metohije.

"Brisel će sačekati da vidi šta će se događati u UN i zato ne treba ni u julu, ni u septembru očekivati da ministri spoljnih poslova (EU) razmatraju pitanje naše kandidature. Zato je >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << od izuzetne važnosti da naš nastup u UN bude izbalansiran i to će biti najbolja garancija za put Srbije u EU", rekao je Đelić za "Blic".

On je dodao da bi za Srbiju bilo optimalno da prihvati ponudu EU da zajedno sa njom sastavi rezoluciju koja će biti podneta Generalnoj skupštini UN, ali samo pod uslovom da "ako se vode razgovori o rešenju svih otvorenih pitanja između Beograda i Prištine, oni moraju uključiti i razgovor o statusu".

"Jer praktična i tehnička pitanja podrazumevaju rešavanje pitanja statusa", ukazao je Đelić.

Potpredsednik Vlade, koji je juče u Ugandi učestvovao na Samitu Afričke unije, naveo je da su mu predstavnici afričkih zemalja sa kojima se sastao rekli da "mišljenje MSP nije relevantno za njih jer se Sud nije izjasnio o suštinskoj stvari, o pravu Kosmeta na otcepljenje".

Đelić je dodao da mu je svih 28 sagovornika - lidera afričkih država reklo da očekuje da će se posle "ovakvog sudskog mišljenja pojačati pritisak na zemlje koje nisu priznale Kosmet da to sada urade".

"Iako znaju da će se pritisci intenzivirati, oni su mi ponovili stav da neće podleći... Rekli su da će sa Srbijom raditi na tome da se pripremi i u UN usvoji izbalansirana rezolucija koja će dovesti do novih pregovora Beograda i Prištine, jer su svesni da se rešenje može naći samo na takav način", istakao je Đelić.

MSP je u četvrtak utvrdio da jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosmeta nisu prekršeni međunarodno pravo, Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, ni međunarodni pravni poredak na Kosmetu.

MSP je utvrdio da međunarodno pravo u načelu ne zabranjuje jednostrane deklaracije o nezavisnosti, ne ulazeći u pitanje da li takve deklaracije zatim proizvode državnost.

Sud je tako odgovorio na pitanje koje mu je, na inicijativu Srbije, postavila Generalna skupština UN: "Da li je jednostrana deklaracija o nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom?".

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.