Cilj novog pristupa jačanje napora za pridruživanje Bosne EU

Izvor: Southeast European Times, 18.Feb.2015, 18:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cilj novog pristupa jačanje napora za pridruživanje Bosne EU

Ministri spoljnih poslova EU napravili su novu mapu puta koju Bosna i Hercegovina treba da sledi kako bi revitalizovala svoja nastojanja za pridruživanje EU.

18/02/2015

Ana Lovaković za Southeast European Times iz Sarajeva -- 18.2.2015.

Trudeći se da udahne novu snagu zastalim razgovorima Bosne i Hercegovine o pridruživanju EU, Spoljnopolitički savet EU nedavno je podržao britansko-nemačku inicijativu fokusiranu na pružanje pomoći BiH u ispunjavanju >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << uslova za članstvo u bloku.

Savet je pozvao političko rukovodstvo zemlje da se pisano obaveže na sprovođenje reformi u okviru procesa pridruživanja EU.

Ranije ovog meseca članovi Predsedništva BiH i lideri političkih stranaka potpisali su zajedničko saopštenje nakon sastanka sa nemačkim ministrom spoljnih poslova Frankom-Valterom Štajnmajerom i britanskim ministrom spoljnih poslova Filipom Hemondom, koji su inicirali usvajanje ovog saopštenja i novi pristup EU prema BiH.

Novi pristup je odobren bez ikakvog menjanja uslova pridruživanja EU, uključujući odluku Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci. Sud je u decembru 2009. zaključio da se pravilom o identifikovanju građana kao Bošnjaka, Srba ili Hrvata da bi bili izabrani u Dom naroda ili Predsedništvo krši Evropska konvencija o ljudskim pravima. BiH još nije promenila svoje zakone u skladu sa tom odlukom.

Novom inicijativom EU stavlja se fokus na reforme i pitanja koja se direktno tiču građana. Reformski program trebalo bi razviti i sprovesti u konsultacijama sa civilnim društvom, a pre svega se treba uhvatiti u koštac sa socioekonomskim reformama, uključujući Sporazum o rastu i zapošljavanju, zatim vladavinu zakona i dobru upravu.

Sveukupan cilj je uspostavljanje funkcionalnosti i efikasnosti na svim nivoima uprave i omogućavanje BiH da se pripremi za buduće članstvo u EU. Tekst takođe govori o posvećenosti saradnji sa EU na stvaranju inicijalnog programa reformi, u skladu sa pravnom tekovinom EU.

Spoljnopolitički savet EU rekao je da je nedavna poseta visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Federike Mogerini i komesara za proširenje Johanesa Hana uspešan korak ka revitalizaciji reformskog procesa. Savet je zatražio od Mogerini i Hana da nastave rad sa rukovodstvom BiH kako bi osigurali pisano obećanje o preduzimanju reformi u okviru procesa pridruživanja EU.

Mogerini je rekla da ovi događaji predstavljaju priliku za novi početak u nastojanjima BIH za pridruživanje.

„Spremni smo da se angažujemo i uzvratimo u trenutku kada parlament usvoji ovo obećanje i zaista verujemo – nakon, moram da kažem, vrlo pozitivne atmosfere i razgovora koji smo imali sa ministrima – da bi ovo mogla da bude ključna tačka na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji. Treba da osiguramo da zajedno, idemo napred u tom smeru dosledno, a ne samo rečima“, rekla je ona.

Han se osvrnuo na niz aktivnosti koje BiH mora da preduzme.

„Treba ukazati da nijedan od postojećih uslova nije izostavljen. Mislim da se oni mogu sprovoditi korak po korak. Zato je sprovođenje određenih uslova povezano sa daljom finansijskom podrškom. To je znatna suma za BiH koja se izdvaja na godišnjem nivou. Reč je o preko 800 miliona evra“, precizirao je Han.

Delegacija EU u BiH i Kancelarija specijalnog predstavnika Evropske unije izrazili su zadovoljstvo posvećenošću zemlje novom pristupu.

Renco Davidi, otpravnik poslova Delegacije EU u BiH, rekao je da je ukupan cilj posvećenost uspostavljanju funkcionalnosti i efikasnosti na svim nivoima vlasti i da se BiH omogući da se pripremi za buduće članstvo u EU.

„Takođe je neophodna posvećenost napretku, u kasnijoj fazi, na reformskom polju, kako bi se unapredila funkcionalnost i efektivnosti različitih nivoa vlasti. Jednom kada se ta posvećenost realizuje i kada se oceni da je ona zadovoljavajuća, EU će doneti odluku o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“, dodao je Davidi.

Posle sastanka sa liderima stranaka u BiH, Hemond je rekao da je britansko-nemačka inicijativa verovatno najbolja ponuda koju je EU dala BiH.

„Zajedničko saopštenje o posvećenosti političkih lidera da sprovode neophodne reforme je prvi korak na dugom i teškom putu integracije i njegovo usvajanje [u parlamentu BiH] bilo bi snažan signal EU da je i BiH deo kretanja regiona ka EU“, rekao je Hemond.

Štajnmajer je dodao da je inicijativa EU novi početak za BiH u procesu integracije, što Brisel i želi.

„Ovo predstavlja novi prostor za BiH koji neće biti zauvek otvoren i ovo je prilika koju BiH treba da iskoristi. Nismo zaboravili BiH nakon poslednjih opštih izbora. Građani BiH zaslužuju bolju budućnost. Svi politički lideri u BIH ujedinjeni su u stavu da žele nastaviti proces integracije u EU i da drugi put ne postoji“, izjavio je Štajnmajer, dodajući da BiH i EU uspostavljaju koordinacione mehanizme za zajedničke pregovore o konkretnim reformskim predlozima.

Šemsudin Mehmedović, predsedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH kaže da novi plan ne predstavlja menjanje kriterijuma, nego menjanje redosleda.

„Mislim da je Britansko-nemačka inicijativa u pravom smeru okrenula stvari u BiH i upravo zbog toga verujem da ima šanse da se političke partije dogovore“, izjavio je on za SETimes.

Kako će se novi plan EU odraziti na proces pridruživanja BiH? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.