Četiri prioriteta spoljne politike

Izvor: Blic, 05.Jan.2010, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Četiri prioriteta spoljne politike

Srbija je, nažalost, morala da uputi odgovor na tužbu Hrvatske i protiv nje podnese kontratužbu Međunarodnom sudu pravde u Hagu, izjavio je Boris Tadić, predsednik Srbije na Ambasadorskoj konferenciji u Palati Srbija.

Predsednik je rekao da će prioriteti spoljne politike u 2010. biti približavanje EU, očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, jačanje regionalne saradnje i dobrosusedskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odnosa i jačanje ekonomske diplomatije.

Govoreći o kontratužbi protiv Hrvatske predsednik Tadić je poručio da postoji politički i pravni prostor da se odustane od procesa pred Međunarodnim sudom pravde i da se sve vrati pred redovne sudove.

- Kažem - nažalost, jer je bilo bolje da se ovi procesi vode pred redovnim sudovima u kojima se štite žrtve i njihove porodice, a ne konfrontiraju države i čitavi narodi - naglasio je Tadić i ocenio da je duboko ubeđen da postoji politički i pravni prostor da se odustane i od tužbe i od kontratužbe kako bi se izbegla konfrontacija država, jer to "nikome nije u interesu".

Kada je reč o BiH, Tadić kaže da srpski parlament treba da u budućnosti usvoji rezoluciju o Srebrenici, kao i drugim zločinima. Tadić je istakao da se pri tome ne zanemaruje, nego naglašava i obaveza Srbije da usvoji i rezoluciju o svim ostalim zločinima koji su se desili tokom ratova 90-ih godina, navodeći da je to pretpostavka pomirenja u regionu.

Tadić je ocenio da je uspeh spoljne politike Srbije artikulacija odnosa sa najvećim svetskim silama: Rusijom, SAD i Kinom.

- Članstvo u Evropskoj uniji prvi je prioritetni zadatak spoljne politike i Vlade Srbije i uveren sam da je moguće da sve zemlje Zapadnog Balkana 2014. godine postanu članice EU - kazao je Tadić i dodao da očekuje da će tokom španskog predsedavanja EU, odnosno do 1. jula, biti ratifikovan sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kako bi krajem 2010. i početkom 2011. godine Srbija mogla da dobije status kandidata za članstvo.

Osvrćući se na odnose sa državama starog kontinenta, Tadić je podsetio da je Srbija ostvarila bliske strateške odnose sa Italijom, Francuskom, Španijom, Nemačkom, Švedskom, Grčkom, Slovačkom, Mađarskom...

Srbija posrednik u sporu Grčka - Makedonija

Srbija je spremna da posreduje u sporu Grčke i Makedonije oko imena ove bivše jugoslovenske republike, izjavio je predsednik Tadić. On kaže da je Srbija je uvek u prilici da posreduje u rešavanju pitanja koja muče Makedoniju i da je u ponedeljak, u razgovoru sa premijerom Grčke Jorgosom Papandreuom u Beogradu, iskazao spremnost Srbije da posreduje u sporu oko imena.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.