Četiri gradonačelnika sklopila su pakt: Otpor vladama

Izvor: B92, 19.Dec.2019, 00:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Četiri gradonačelnika sklopila su pakt: Otpor vladama

Bratislava, Budimpešta, Prag i Varšava formirali su "pakt slobodnih gradova" protiv populizma, ocene su svetskih medija.

Takve su ocene povodom sporazuma koji su potpisali gradonačelnici ta četiri istočnoevropska grada, prenosi Radio slobodna Evropa.

Savez slobodnih gradova formiran je kao enklava otpora nacionalističkim centralnim vladama koje su preoblikovale istočno krilo Evropske unije gde su tri decenije posle pada "gvozdene zavese" ugrožene demokratske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << norme, ukazuje Blumberg.

Četiri istočnoevropske prestonice zalažu se za toleranciju, demokratiju i zelenu politiku, nasuprot neliberalnom trendu u njihovim državama koje često zajedno nastupaju protiv Brisela po pitanjima imigracija ili vladavine prava.

Sporazum koji su liberalni gradonačelnici Budimpešte, Bratislave, Praga i Varšave potpisali u mađarskoj prestonici predviđa zaštitu zajedničkih vrednosti, uključujući "slobodu, ljudsko dostojanstvo, demokratiju, ravnopravnost, vladavinu prava, socijalnu pravdu, toleranciju i kulturnu raznovrsnost".

Oni su takođe poručili da je njihov pakt otvoren i za druge gradove koji dele njihove vrednosti.

Dogovor je, podseća Blumberg, simbolično potpisan u prostoru Centralnoevropskog univerziteta koji je bio primoran da u Beč izmesti većinu svojih programa pošto je vlada premijera Viktora Orbana pooštrila pravila o akreditaciji univerziteta posle javne kampanje protiv osnivača te visoke škole Džordža Sorosa.

Čelnici prestonica Višegradske četvorke pozvali su Evropsku uniju da zaobiđe nacionalne vlade koje se s prezirom odnose prema demokratskim standardima i da direktno sarađuju s gradskim vlastima koja mogu ostvariti "čuda" u oblastima kao što su klimatska promene, ističe Rojters.

Osnivajući novu alijansu s ciljem da se obezbedi direktno finansiranje iz EU, gradonačelnici Varšave, Budimpešte, Praga i Bratislave su rekli da mogu koristiti novac efikasnije od centralnih vlada kojima većinom dominiraju evroskeptični nacionalisti.

Oni su rekli da populističke vlade često koriste fondove EU da utvrde svoje položaje i obogate prijatelje, zbog čega razvojnu pomoć treba direktno usmeriti gradovima u kojima su najskoncentrisaniji socijalni i ekološki problemi.

EU je poslednjih godina optuživala zemlje Višegradske četvorke da podrivaju vladavinu prava, a neke članice Unije traže da dodela sredstava iz fondova EU za infrastrukturu i druge projekte treba da zavisi od poštovanja demokratskih standarda i vladavine prava, ukazuje Rojters.

Potpisnici "pakta slobodnih gradova" založili su se da zajedno rade u odbrani proevropskog urbanog biračkog tela nasuprot socijalno konzervativnih nacionalnih vlada, kao i za odbranu zelene politike, ističe Fajnenšel tajms.

Njihova inicijativa, ukazuje list na ocene analitičara, mogla bi da pomogne promeni imidža četiri zemlje, ali bi takođe mogla da pojača unutrašnje podele urbano-ruralno, što može odmoći njihovim strankama na nacionalnom nivou.

Mađarski premijer Orban promoviše centralnu Evropu kao bastion tradicionalnih i konzervativnih vrednosti, ali novi pakt prestonica suprotstavlja se, čini se, toj tendenciji, ocenjuje agencija Frans pres, ukazujući da su sva četiri gradonačelnika uprkos nacionalnom trendu pobedili na izborima u svojim gradovima.

Rafal Trzaskovski je 2018. u Varšavi pobedio rivala iz vladajuće partije Pravo i pravda. Bratislavu vodi Matuš Vilo, arhitekta i vođa popularnog rok benda, koji je kao nezavisni kandidat pobedio u novembru 2018. Istog meseca Zdenek Hrib iz Piratske partije je izabran za gradonačelnika Praga.

Njima se u oktobru pridružio predstavnik zelenih Gergelji Karačonji koji je pobedio kandidata kojeg je podržavao Orban, što je prvi izborni poraz mađarskog premijera otkad je došao na vlast 2010, ukazuje AFP.

Gardijan ocenjuje da su se potpisnici "pakta slobodnih gradova" kao "ostrva u neliberalnoj oluji" ujedinili nasuprot vladama Višegradske četvorke koja poslednjih godina deluje kao solidarna grupa koja se zajedno suočava s pretnjama i ukorima iz Brisela.

Orban je više puta govorio o blistavoj budućnosti integrisane centralne Evrope. Međutim, vizija "neliberalne demokratije" koju gaje Orban i neki drugi političari u regionu, ističe Gardijan, zasnovana je na posebnom tumačenju "hrišćanskih vrednosti". Vlade koriste polarizujuću retoriku da poseju strah od imigranata i manjina, a LGBT zajednice u regionu, posebno i Poljskoj, mete su desničarskih kampanja.

Nasuprot nacionalnim vladama, četiri gradonačelnika su rekla da podržavaju toleranciju i raznovrsnost. Ipak, Orbanova stranka Fides i dalje ima veliku podršku u ostatku Mađarske, dok je poljska vladajuća partija Pravo i pravda osigurala drugi mandat u oktobru, podvlači Gardijan i ističe da nije jasno da li su opozicioni političari u regionu našli način da pobede izvan velikih gradova. Štaviše, to može poslužiti da se poveća podela između gradskih elita i ostatka zemlje, koju često koriste populističke vlade, zaključuje list.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.