
Izvor: RTS, 17.Dec.2019, 15:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Brnabić: Odnosi na najvišem nivou; Šarec: Srbija u EU nema alternative
Premijerka Ana Brnabić poručila je nakon pete zajedničke sednice vlada Srbije i Slovenije u Novom Sadu, da su odnosi dve zemlje, i u politici i u ekonomiji, na najvišem nivou, bez značajnih otvorenih pitanja.
Brnabićeva je, na zajedničkoj pres konferenciji sa premijerom Marjanom Šarecom, zahvalila na podršci Slovenije evrointegracijama Srbije, kao i na podršci koju daje inicijativi za uspostavljanje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << tzv. "mini Šengena", koji je, podsetila je, pokrenuo predsednik Srbije kako bi se obezbedio stabilan i ekonomski prosperitetni region.
Premijerka je zahvalila Šarecu i to što je tokom posete slovenačkim vojnicima u sastavu Kfora na Kosovu i Metohiji posetio i manastir Visoki Dečani, što Srbija vidi kao poseban znak prijateljstva, a zahvalila je i kontigentu slovenačkih vojnika koji taj manastir čuvaju.
Brnabićeva je, kao četvrtu važnu stvar, navela da su započeli razgovori između Srbije i Slovenije o učenju srpskog jezika u slovenačkim osnovnim školama, u kojima za to postoji interesovanje.
Navela je da su politički i ekonomski odnosi Srbije i Slovenije veoma bliski, a da o tome najbolje govori i to što ni sa jednom zemljom, osim sa Mađarskom, Srbija nije imala toliko zajedničkih sednica vlade, kao sa Slovenijom - pet.
Brnabić je navela i da o saradnji dve zemlje u ekonomiji govori podatak da je Slovenija odnosno slovenačke firme, među najvećim investitorima u Srbiji, da slovenački kapital u Srbiji prevazilazi 1,1 milijardu evra, a da u 1.500 kompanijama sa slovenačkim kapitalom radi 25.000 ljudi.
Dodala je da je trgovinska razmena u stalnom usponu, te da u prvih devet meseci ove godine robna razmena iznosi više od 870 miliona evra, što je oko tri odsto više nego u istom periodu lane.
Brnabićeva je primetila i kontinuiran rast investicija srpskih kompanija u Sloveniju.
"I politička i ekonomska saradnja je na najvišem nivou, bez značajnih otvorenih pitanja", rekla je Brnabić.
Marjan Šarec pje poručio da će Slovenija nastaviti da podržava evropski put Srbije, jer smatra da je Beogradu mesto u EU i da tome nema alternative.
Naglasio je da Slovenija zastupa stav da neproduktivni zastoj na tom putu ne doprinosi stabilnosti.
"Osim napretka zemlje kandidata na tom putu mora postojati i proaktivan pristup EU. Slovenija podržava širenje EU uz poštovanje vladavine prava i realizovanje reformi. Proces proširenja je najvažniji alat za obezbeđivanje ekonomske stabilnosti regiona, a usporavanje ili prekid procesa imao bi ozbiljne posledice po region", smatra Šarec.
Slovenija će, prema njegovim rečima, nastaviti da nudi podršku i pomoć svojih eksperata u pregovaračkom procesu.
Podsetio je da je od 2015. godine Slovenija pružila tehničku pomoć Srbiji kod različitih poglavlja i da je angažovala preko 44 svojih eksperata.
Šarec je rekao da zajedničke sednice dve vlade doprinose većoj povezanosti dve zemlje i rešavanju pitanja i pokretanju zajedničkih projekata.
Nagasi je svoje zadovoljstvo što je sednica održana u Novom Sadu, jer u njemu, kako je rekao žive brojne porodice koje su u prošlosti došle iz Slovenije.
Srbija je, kako kaže, jedina sa kojom Slovenija u regionu ima ovakve susrete.
Na sastanku, preneo je, razmenjene su ocene i predlozi gde bi mogla da se poboljša saradnja, sa posebnim naglaskom na ekonomiju.
Ukazao je i na saradnju srpske i slovenačke policije u upravljanju migracijama, kao i
na potpisivanje Memoranduma o saradnji na području poljoprivrede i ruralnog razvoja,
To će, prema njegovim rečima, doprineće, kako je rekao, prenosu znanja, iskustava, srpskim institucijama u procesu pregovora sa EU.
Šarec je ukazao da je Srbija drugi najveći primalac slovenačkih investicija i izrazio zadovoljstvo što jačaju srpske investicije u Sloveniji.
Takođe je podvukao i na značaj rešavanja otvorenih pitanja u sprovođenju sporazuma o sukcesiji.
"Srbija je, kao jedna od naslednica Jugoslavije, važan partner u sprovođenju sporazuma o sukcesiji. Ukupna implementacija tog dokumenta je za Sloveniju veoma bitna, jer se radi o ispunjavanju međunarodnih obaveza", rekao je premijer Slovenije.