BiH: Suspenzija bezviznog režima?

Izvor: B92, 11.Feb.2012, 12:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH: Suspenzija bezviznog režima?

Sarajevo -- Zvaničnici EU razgovaraju o mogućnostima privremene suspenzije bezviznog režima za Bosnu i Hercegovinu zbog povećanog broja azilanata iz te zemlje.

Broj azilanata povećan je pre svega u Švedskoj, potvrdila je izvestiteljka za viznu liberalizaciju Evropskog parlamenta Tanja Fajon.

Pozivajući se na podatke evropske Agencije za kontrolu spoljnih granica, Fajonova upozorava da u posednje vreme >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nekoliko zemalja članica Unije pokreće pitanje suspenzije viznog režima.

Broj azilanata iz Bosne i Hercegovine u zemljama Evropske unije samo u poslednje tri sedmice protekle godine povećan je za 97 posto, upozorila je izvestiteljka za viznu liberalizaciju Tanja Fajon, naglašavajući da ove podatke pojedine članice EU smatraju zabrinjavajućim.

Zvaničnici Bosne i Hercegovine, međutim, smatraju da nije reč o dramatičnim podacima, koji bi ugrozili bezvizni režim.

Šef monitoring tima za bezvizni režim Bakir Dautbašić, koji je tim povodom boravio u Švedskoj, potvrdio je da Bosna i Hercegovina iima ozbiljan trend porasta broja azilanata jedino u toj zemlji, dok je u ostalim zemljama situacija bolja, jer ukupan broj azilanata ne prelazi hiljadu.

Bosna i Hercegovina, kako kaže, ima problem koji nastoji rešiti, ali on se ne može porediti s problemom zemalja iz regiona, poput Srbije i Makedonije, koje imaju mnogo više lažnih azilanata u evropskim zemljama.

Srbija i danas prednjači po broju građana koji traže azil u zemljama zapadne Evrope. Koordinator nevladine organizacije Grupa 484 iz Beograda Danilo Rakić je pre nekoliko sedmica upozorio da najviše ljudi traži azil u kasnu jesen i zimu.

Time se otvara nova praksa, čije su obeležje, kako kaže, "sezonski azilanti".

Mediji u Bosni i Hercegovini optužuju vlasti za nedopustivu ravnodušnost. Neslužbeno se može čuti kako nadležne institucije računaju na to da bi poništavanje bezviznog režima bio složen i dugotrajan proces.

Uprkos povećanju broja lažnih azilanata, diplomatski krugovi veruju da se Bosna i Hercegovina, kao ni Srbija i Makedonija, neće suočiti s novim uvođenjem viza, ali će sasvim sigurno biti ozbiljno narušen ugled zemlje i njenih institucija.

To će nesumnjivo osetiti i građani Bosne i Hercegovine pri svakom ulasku u šengensku zonu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.