Izvor: Politika, 11.Jun.2014, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bez dogovora o gasu
Predstavnici EU, Rusije i Ukrajine nisu postigli sporazum o ukrajinskom dugu
Prema izveštaju agencija
Brisel, Moskva – Predstavnici Evropske unije, Rusije i Ukrajine nisu postigli sporazum o ukrajinskom >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dugu za gas koji preti da ugrozi snabdevanje ovim energentom velikog dela Evrope. „Još nismo izašli iz krize”, rekao je novinarima evropski komesar za energetiku Ginter Etinger, posrednik u današnjim višečasovnim pregovorima u kojima su učestvovali ruski ministar za energiju Aleksandar Novak i njegov ukrajinski kolega Juri Prodan. „Ne možemo da prihvatimo ono što nam Rusija nudi”, saopštio je Prodan na konferenciji za štampu i podvukao da smatra da je cena ruskog gasa diskriminatorska i znatno viša od tržišne.
Ruska strana je ranije saopštila da je u znak dobre volje spremna da smanji cenu gasa za Ukrajinu za 100 dolara retroaktivno od 2010, tako da bi ona iznosila oko 384, umesto 485 dolara za milion kubika gasa.
Time bi se ukrajinski dug za gas, koji po ruskoj računici prevazilazi pet milijardi dolara, znatno smanjio, a ministar Novak je rekao novinarima da će Rusija nastaviti sa redovnim isporukama gasa ukoliko Ukrajina uplati deo duga do ponedeljka, 16. juna.
Sem toga, ruski ministar je izjavio da je Rusija spremna da odustane od zahteva da joj se gas ubuduće plaća unapred. „Izvan ovog okvira ne možemo da idemo, a šta će biti dalje zavisi od toga šta će druge dve strane učiniti do ponedeljka”, poručio je Novak.
Sve tri strane najavile se da će o ovom problemu tokom narednih nekoliko dana biti konsultacija na najvišem nivou i da su u načelu spremne za nastavak pregovora.
Ukoliko Rusija ostvari svoju pretnju i obustavi dotok gasa Ukrajini, to će ugroziti snabdevanje većeg dela Evrope, zbog čega EU posreduje u ovim pregovorima.
Etinger je rekao da je ruski predlog da se cena fiksira na 385 dolara za milion kubika u načelu prihvatljiv za EU, ali da još treba utvrditi detalje o rokovima plaćanja i zapremini isporučenog gasa. „Imamo okvir za sporazum i uveren sam da ćemo naći način da obezbedimo uredno snabdevanje gasom za sledeću zimu”, zaključio je on.
Ruski predsednik Vladimir Putin i nemačka kancelarka Angela Merkel razgovarali su u utorak telefonom o ukrajinskom dugu Rusiji za prirodni gas, saopštila je pres-služba Kremlja.
Putin je naglasio da, uprkos svim poteškoćama, ruska strana nastavlja razgovore o problemu gasa na bazi konstruktivnog stava i sa ciljem postizanja dogovora korisnog za obe strane, prenosi Itar-Tas
Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da Ukrajina vodi pregovore o gasu u „ćorsokak”, tražeći dalje popuste.
Gasprom je Ukrajini ponudio iste uslove gasnog sporazuma, kakve je imala u vreme (bivšeg predsednika Viktora) Janukoviča, popust od 100 dolara i krajnju cenu od 385 dolara za hiljadu kubika gasa, precizirao je Putin na savetovanju sa članovima ruske vlade.
On je dodao da zemlje u susedstvu Ukrajine, kao što je Poljska, kupuju gas po znatno većoj ceni, preneo je Itar tas.
Šef države je primetio da je „ukrajinskim partnerima malo popusta, da žele veće, iako nije baš jasno na osnovu čega”.„Rusija vodi pregovore o gasu potpuno otvoreno, transparentno. Smatram da su naše ponude više od partnerskih, usmerene na to da podrže ukrajinsku privredu u teškom vremenu za nju. Ali ako naši predlozi budu odbačeni, preći ćemo na potpuno drugačiju fazu”, upozorio je Putin.
On je naložio vladi da razradi varijantu fiksnih uslova za isporuku gasa Ukrajini na određeno vreme. „Zamolio bih vladu i premijera da razmisle o pitanju kako bi moglo na nivou vlade Rusije ili u dogovoru s vladom Ukrajine da se utvrde uslovi koji bi bili pouzdani i ne bi se menjali tokom određenog vremena”, rekao je predsednik Rusije.
Vlada će za Ukrajinu pripremiti predloge za dugoročne popuste na gas, najavio je ruski premijer Dmitrij Medvedev.
On je dodao da će to biti učinjeno, uprkos teškoj situaciji u kojoj se nalazi ruska privreda i to „za nas ima poseban račun i prilično je bolno”. „Zato naši ukrajinski partneri u vladi ne bi trebalo da govore da im Rusija postavlja zamke, i da ne zaborave da imaju neizmirene dugove za gas, koji u svakom momentu mogu da dovedu do prelaska na avansni oblik plaćanja”, podsetio je Medvedev.
Posrednik u pregovorima Rusije i Ukrajine, evropski komesar za energetiku Ginter Etinger je nakon današnje runde pregovora rekao da „sve strane moraju da načine dodatne ustupke po pitanju gasa”. „Evropska komisija se nada da će se do narednog ponedeljka postići napredak po pitanju gasa. Radi se o milijardama dolara, najznačajnijim ekonomskim interesima, a politički kontekst ne olakšava te pregovore”, rekao je on.
objavljeno: 12.06.2014.











