Izvor: Blic, 08.Dec.2016, 17:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beogradski dijalozi: EU treba da se proširi, Srbija da nastavi svoj put

Evropska unija treba da se proširi, a zemlje kandidati, među kojima je i Srbija, treba da rade na tome da reforme koje su na tom putu propisane budu i ispunjene, zaključili su danas učesnici druge panel diskusije "Proširenje kao moguć odgovor na krizu država članica i kandidata za članstvo u EU" u okviru četvrtih "Beogradskih dijaloga".

Zamenik direktora Civilnog instituta - civilne "think-tank" platforme iz Varšave Konrad Niklevič rekao je da Srbija treba >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da nastavi put ka članstvu u EU, ali da treba da ima na umu da svaki korak na tom putu može biti iskorišćen protiv nje.

- Proces proširenja ne sme da se zaustavi. Postoje zemlje članice koje vam žele uspeh u ovom procesu, samo imajte na umu da svaki korak koji učinite može da se iskoristi protiv vas, ali nadam se da neće - rekao je Niklevič.

On je ocenio da je činjenica i ogroman korak da evropski komesar za proširenje Johanes Han može da "dođe u Beograd i najavi otvaranje sigurno još jednog poglavlja".

- Ali, molim vas, budite svesni činjenice da ne smete dati povoda nikom da kaže hajde da usporimo sa proširenjem, da sačekamo nekoliko godina, pa da vidimo šta će se desiti - rekao je.

Ima razloga za zabrinutost

Niklevič je naveo da Varšava i druge centralnoevropske zemlje imaju razloga za zabrinutost zbog "specijalnih odnosa Srbije sa Rusijom", ali naglasio da su te zemlje upravo one koje najvise podržavaju Srbiju.

- Kada je reč o poglavljima 23 i 24, znam da to nije jednostavan zadatak, korupcija je u Poljskoj takođe bila problem, ali morate razumeti da dokle god postoji i najmanja sumnja u stepen korupcije i organizovanog kriminala, do tada će zemlje članice imati izgovor da kažu 'eto još niste spremni' - dodao je.

Bivši federalni ministar za razvoj pokrajine Baden Virtenberg Peter Fridrih podvukao je da će, ko god da pobedi na izborima u Nemačkoj, postojati kontinuitet po pitanju podrške širenju EU.

Kada je reč o Srbiji, Fridrih je uveren da će doći do vraćanja geopolitike EU, jer će interes unije, u pogledu odnosa Beograda sa Moskvom, biti da veže Srbiju tešnje za sebe.

Rekao je da se postavlja pitanje da li je Srbija spremna da sprovede transformaciju celog društva, što nije učinjeno u nekim zemljama koje su primljene u EU.

Izbori svake godine

Isto tako, ukazao je na važnost demokratske zrelosti, istakavši da, ako svake godine stranka na vlasti raspisuje izbore jer joj tako odgovara, to ne znači da se radi o zreloj demokratiji.

Ukazao je da EU nema instrumente za sprečavanje negativnog razvoja koji bi bio u konfliktu sa vrednostima, dok tu mogućnost ima u pristupnim pregovorima.

On je upozorio da ne treba misliti da je prijem u članstvo povezan automatski sa privrednim rastom i rastom plata i dodao da se to videlo u slučaju Hrvatske.

Dvostruki standardi

Direktor Instituta za evropske studije Miša Đurković je upozorio da sama priča o EU, u našem regionu, postaje manje bitna, jer sve zemlje gledaju da naprave kontakte sa Kinom, Rusijom Arapima, a evropska pitanje se ostavljaju po strani.

On ocenjuje i da se po pitanju Srbije primenjuju dvostruki standardi, jer, kako je naveo, da je predsednik Srbije rekao nešto protiv čokolade iz Hrvatske bio bi izložen većem pritisku međunarodne zajednice.

Đurković je rekao da ne može da se složi da je 48 odsto ljudi koji su glasali za kandidata Slobodarske partije Austrije (FPO) na prošlonedeljnim predsedničkim izborima po definiciji fašisti, već da su glas dali zbog ozbiljnih problema koji postoje.

Takođe je postavio pitanje da li je pobuna protiv sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD (TTIP) populizam ili odbijanje građana da im se nameće genetski modifikovana hrana iz SAD i slično.

Prvi dan skupa danas će biti završen okruglim stolom "Uticaj krize na ekonomiju EU i država kandidatkinja za članstvo: Da li je evropska ekonomija slepa za ideologije", na kome će učestvovati ekspert za srpsko-nemačke odnose Aleksandar Ivkovac, bivši federalni ministar za razvoj pokrajine Baden Virtenberg Peter Fridrih i predsednik Upravnog odbora Foruma Srbija Nemačka Bojan Predojević, koji je zatvoren za javnost.

Inicijativu "Beogradski dijalozi", koja se u Beogradu održava danas i sutra, organizuju Beogradski fond za političku izuzetnost i Forum Srbija Nemačka, u saradnji sa Vilfred Martens centrom za evropske studije, a uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju i Saveta Evrope.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Srbija otvara nova poglavlja u pregovorima sa ili bez uslova?

Izvor: VOA, 09.Dec.2016, 00:39

Srbija treba da radi na ispunjenju reformi koje su propisane na putu ka Evropskoj uniji, a Unija sa svoje strane treba da teži proširenju, neki su od zaključaka panel diskusije "Proširenje kao moguć odgovor na krizu država članica i kandidata za članstvo u EU" u okviru četvrtih "Beogradskih...

Nastavak na VOA...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.