Beograd za nastavak dijaloga

Izvor: RTS, 08.Feb.2012, 16:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd za nastavak dijaloga

Šef beogradskog tima Borislav Stefanović i posrednik EU u dijalogu Beograda i Prištine Robert Kuper razgovarali u Beču o mogućnosti nastavka dijaloga. Napravljeni su dalji koraci u rešavanju pitanja regionalnog predstavljanja Prištine u okviru Rezolucije 1244, kaže Stefanović.

Šef tima Beograda za pregovore sa Prištinom Borislav Stefanović rekao je da je u Beču imao redovan sastanak sa posrednikom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << EU Robertom Kuperom i da je Beograd ponovo pokazao svoju konstruktivnost u tom procesu.

Stefanović je izjavio za Betu da je sa Kuperom razgovarao o regionalnom predstavljanju Prištine.

"Napravljeni su dalji koraci u tom pravcu, ima nekoliko opcija za rešavanje tog pitanja. Naravno, Rezolucija 1244 UN je sadržana u tim predlozima i ostaje da se vidi u narednom periodu, kroz aktivnosti međunarodne zajednice, da pronađemo obostrano prihvatljivo rešenje", naveo je Stefanović.

Prema njegovim rečima, Beograd je otvoren za nastavak dijaloga sa Prištinom i pokazao je da je konstruktivan i kreativan partner.

"Apsolutno ne čekamo poslednji trenutak za rešenje, već naprotiv, sve vreme stalnim angažovanjem i novim predlozima radimo u pravcu rešavanja problema. Mi smo spremni da u svakom trenutku odemo u Brisel. Naravno, potrebno je da pre toga imamo jasnu sliku rešenja", napomenuo je šef pregovaračkog tima Beograda.

Stefanović je dodao da će konsultacije biti nastavljene, kao i aktivnosti međunarodne zajednice, pre svega, kako je rekao, prema Prištini koja je u jednoj dosta negativnoj poziciji".

Predlog MKG-a

U međuvremenu, pojavio se novi predlog koji se oslanja na ideju Međunarodne krizne grupe i koji predviđa uz naziv Kosova na regionalnim skupovima u fusnoti stoji Rezolucija 1244, ali i mišljenje Međunarodnog suda pravde.

Srbija insistira na rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 uz naziv Kosova, dok Priština to odbija, pod izgovorom da je ona prevaziđena i zastarela i insistira na nazivu "Republika Kosovo".

Dogovor o regionalnom predstavljanju Prištine uslov je koji Srbija mora da ispuni kako bi početkom marta dobila status kandidata za članstvo u EU.

Rezolucija 1244 iz juna 1999. godine, kojom se potvrđuje suverenitet tadašnje SR Jugoslavije na Kosovu, glavni kamen spoticanja u dijalogu Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova, koji su u prekidu već više od dva meseca.

Napredak u rešavanju pitanja predstavljanja očekuje se do polovine februara, kada bi Savet EU, trebalo da odlučuje o dodeljivanju satausa kandidata Srbiji.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.