Izvor: B92, 02.Sep.2014, 10:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ako Putin izbaci banke, šta ćemo?
Proširenje sankcija EU protiv Rusije, a i eventualni dalji embargo Moskve, imalo bi po Austriju dalekosežne posledice, piše bečki dnevnik Prese.
Prema Privrednoj komori Austrije (PKA), oko 55.000 radnih mesta direktno ili indirektno je povezano s trgovinom s Rusijom.
Dosadašnji ruski embargo na uvoz namirnica doveo je do pojedinačnih gubitaka. Mnoga preduzeća, međutim, pogađaju indirektne posledice, poput oslabljene privrede i smanjene vrednosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rublje.
Takođe su i austrijske banke veoma angažovane u Rusiji. Rajfajzen bank internacional (RBI) i Bank Austrija (BA) su među prvih deset banaka u Rusiji. Oko 40 odsto prihoda RBI dolazi od ruske ćerka banke. Trenutno RBI ne oseća posledice sankcija, ali ako bude došlo do pooštravanja, postajaće sve teže ponovno približavanje, upozorava šef RBI Karl Sevelda. "Mi smatramo Rusiju i dalje srednjoročno i dugoročno atraktivnim tržištem i ostaćemo na njemu", poručio je on. Niko od bankara ne govori o najgorim scenarijima, ali ne iskjljučuju ni to da bi Vladimir Putin u slučaju ekonomskog rata mogao izbaciti strane banke iz zemlje, to jest oduzeti im licence, prenosi Prese.
Da bi Austrija bila spremna za dalje pooštravanje sankcija, potreban je, prema PKA, krizni paket. Taj paket bi trebalo da sadrži garancije i obaveze kao što su fondovi za radnike koji su ostali bez radnog mesta u pogođenim preduzećima.
"Ko drugima uvodi sankcije mora sam sebi uvesti sankcije", rekao je predsednik PKA Kristof Lajtl, koji odbija striktni trgovinski rat s Rusijom.
Austrija je ekonomski tešnje povezana s Rusijom nego mnoge druge zemlje EU. Rusija je deseto najvažnije izvozno tržište i oko 1.200 austrijskih preduzeća snabdeva Rusiju robom, vrednom oko tri i po milijarde evra. Devet odsto od toga su bile namirnice.
Nakon što je gradski turizam osetio posledice sankcija protiv Rusije, sada i skijaški centri u Austriji strepe od izostanka gostiju iz Rusije. Oko 70 odsto noćenja od novembra do aprila u skijaškim centrima pokrajina Tirol i Salcburg ostvaruju obično Rusi.
Takođe Austrija veoma zavisi od energenata iz Rusije. Ukoliko bi Rusija, zbog reakcije na sankcije, obustavila ili smanjila isporuke gasa, to bi posebno pogodilo Austriju, koja se snabdeva sa oko 56 odsto ruskog gasa.
Pogledaj vesti o: Moskva







