Tajnih spiskova za hapšenje neće biti

Izvor: B92, 17.Jun.2014, 08:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tajnih spiskova za hapšenje neće biti

Sa novim dvogodišnjim mandatom koji je Euleks dobio na Kosovu biće manje međunarodnog osoblja u kosovskim institucijama, a broj i značaj lokalnih sudija i tužilaca biće povećan, najavio je u intervjuu za “Blic” šef Euleksa Berner Borhart.

Borhart je početkom ove nedelje trebalo da poseti Beograd i vidi se sa vrhom srpskih vlasti, ali je poseta pomerena za sledeći mesec. Susret zvaničnika dogovara se zbog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << promene mandata misije zadužene za uspostavljanje vladavine prava na Kosovu.

- Naš dosadašnji cilj ostaje, ali uloga će se promeniti jer će misija više raditi unutar institucija Kosova, a manje za potrebe Kosova. To znači da će sudije i tužioci Euleksa biti dublje ugrađeni u institucije Kosova, a povećaće se broj i uloga kosovskih, albanskih i srpskih.

Da li će, recimo, za dve godine sve sudije i tužioci biti Albanci i Srbi?

- Tužioci Euleksa će raditi u kancelariji specijalnog tužioca Kosova. Međunarodni tužioci neće više pokretati nove slučajeve. To će biti odgovornost kosovskih tužilaca. Naše sudije i tužioci će nastaviti da rade na severu Kosova sve dok ne bude postignut dogovor Prištine i Beograda o integraciji pravosudnih organa. Tada će, nadam se, sudije iz misije raditi zajedno sa sudijama iz Srbije. Nadam se da će za dve godine albanske i srpske sudije zajedno obezbeđivati vladavinu prava.

Optužnice i izveštaj Dika Martija

Kada će početi da radi Specijalni sud za ratne zločine na KiM?

- Skupština Kosova je glasala da se ustanovi Specijalni sud da bi presuđivao po optužnicama koje bi mogle biti podignute na osnovu istraga povodom optužbi iz izveštaja Dika Martija. To je bio politički hrabar i važan korak u dobrom pravcu. Kancelarija specijalnog tužioca Kosova i Specijalni sud kada profunkcioniše odlučivaće o budućim koracima.

Šta je prvi naredni korak u sprovođenju Briselskog sporazuma?

- Euleks je pre pravna nego politička misija. Nismo odgovorni za dijalog nego za implementaciju nekih delova postignutih sporazuma. Nadam se da će pravosuđe biti sledeće u dijalogu Prištine i Beograda i mi smo spremni da pomognemo primenu dogovora.

Kada će na slobodu biti pušten Oliver Ivanović, za koga imate garancije da neće bežati?

- Ne mogu da komentarišem proces koji je u toku. Kao što sam već govorio, o tome će odlučiti sudije. Međutim, moram da prokomentarišem “ponudu” koju je dala Vlada Srbije. Verujem da su imali dobre namere, ali činjenica je da se na takve ponude u EU gleda kao na političko mešanje u sudski sistem. Takvo mešanje nije prihvatljivo. Za svaki sudski sistem je od suštinskog značaja da bude odvojen od političara. Taj cilj je jedan od centralnih zadataka na Kosovu.

Da li su u pravu Srbi koji najavljuju još masovnija hapšenja Srba na osnovu tajnog spiska?

- Nikada nisu postojali i neće biti tajnih spiskova za hapšenje na severu ili bilo gde na Kosovu.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.