Jeremić: Nelegitimna akcija Euleksa i Kfora

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Sep.2011, 16:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jeremić: Nelegitimna akcija Euleksa i Kfora

BEOGRAD -

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je da je najvažnije sačuvati mir na Kosovu, i pored "ilegalne, nelegitimne akcije Euleksa i Kfora" na dva prelaza na severu Kosova.

"U toku je ilegalna, nelegitimna akcija Euleksa i Kfora koja za sprovođenje nije dobila adekvatan mandat međunarodne zajednice i organizacija koje su ih uputile", rekao je Jeremić na predstavljanju knjige pomoćnika >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ministra spoljnih poslova Duška Lopandića posvećenoj istoriji diplomatije.

Prema rečima ministra, sednica Saveta bezbednosti UN u četvrtak uveče pokazala je da nema adekvatne podrške za takvu akciju, a zbog te činjenice deo rasprave tokom sednice je, na insistiranje SAD, bio zatvoren za javnost.

Akcija se, dodao je on, odvija i bez podrške velikog broja zemalja članica EU.

"EU nije politički odlučila o sprovođenju te akcije. Neke značajne članice EU jasno su mi stavile do znanja da ne podržavaju ovu akciju", naveo je šef srpske diplomatije.

On tvrdi da su iza birokratske forme, pod kojom je sprovedena ova akcija, "sakriveni interesi nekoliko izuzetno moćnih zemalja s kojima ćemo morati da nastavimo da se nosimo".

Jeremić je ponovio da je ova akcija i promena stanja na Kosovu "nelegitimna i neprihvatljiva za našu zemlju, građane i vladu, pogotovu za one građane koji žive na Kosovu".

Uz konstataciju da je stanje na Kosovu trenutno "mirno, ali nestabilno", šef srpske diplomatije je poručio da se "mora sačuvati mir".

"Nastavićemo da pružamo otpor ali moramo sačuvati staloženost, mir i odlučnost da nastavimo sa diplomatskom borbom", kazao je Jeremić i napomenuo da sednica SB nije bila poslednja mera koju Srbija namerava da preduzme.

"Ostajemo u bliskim kontaktima sa onima koji nas podržavaju ali i sa onima koji imaju suprotne stavove. Moramo da sačuvamo mir. Građani Srbije svesni su trenutka, staloženi su i nemaju nameru da nasedaju na provokacije", zaključio je Jeremić.

Knjiga "Poslužiti svome dragom otečestvu, Iz istorije diplomatije Srbije 1804-1914." Duška Lopandića, iskusnog diplomate i odnedavno pomoćnika ministra spoljnih poslova, predstavljena je u beogradskoj galeriji "Glasnik".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Jeremić: Nelegitimna akcija Euleksa i Kfora

Izvor: Blic, 17.Sep.2011

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je danas da je najvažnije sačuvati mir na Balkanu, i pored "nelegalne, nelegitimne akcije Euleksa i Kfora" na dva prelaza na severu Kosova..."U toku je nelegalna, nelegitimna akcija Euleksa i Kfora koja za sprovodjenje nije dobila adekvatan mandat...

Nastavak na Blic...

JEREMIĆ: AKCIJA EULEKSA I KFORA NELEGITIMNA

Izvor: Kurir, 17.Sep.2011

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je da je najvažnije sačuvati mir na Kosovu, i pored "ilegalne, nelegitimne akcije Euleksa i Kfora" na dva prelaza na severu Kosova..."U toku je ilegalna, nelegitimna akcija Euleksa i Kfora koja za sprovođenje nije dobila adekvatan mandat...

Nastavak na Kurir...

Kosovo: Srbi ojačali blokade, Beograd čeka odgovor Brisela

Izvor: Večernje novosti, 17.Sep.2011

Srbi sa severa Kosova i dalje na barikadama. Svi važni putni pravci i dalje su blokirani. Pucnjava u selu Zupče. Stefanović: Čekamo odgovor Brisela na našu inicijativu. Jeremić: Nelegalna i nelegitimna akcija Kfora i Euleksa

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.