Izvor: B92, 16.Dec.2010, 10:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Britanska štampa o Kosovu
London -- Britanska štampa ocenjuje da je zbog optužbi o kriminalnim aktivnostima OVK na Kosovu ugrožena evropska perspektiva Kosova.
Danas će nacrt izveštaja Dika Martija, specijalnog izvestioca za ljudska prava Saveta Evrope, biti predstavljen javno i u Odboru za ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u Strazburu.
Izveštaj je došao do medija pre dva dana, i povodom navoda o umešanosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << OVK i premijera Tačija u kriminal britanski dnevnici opštirno analiziraju odgovornost Zapada u jačanju OVK i dolasku Tačija na vlast.
Euleks će istažiti, novinarima se preti
Garidijanov izveštač javlja da premijeru Kosova preti istraga Euleksa povodom navoda da je umešan u trgovinu ljudskim organima krajem 90-tih, kad je predvodio tzv dreničku grupu OVK.
Tačijeva vlada je opisala navode iz izveštaja Dika Martija kao klevete - dok je Euleks saopštio da će ispitati optužbe da je Hašim Tači šef mafijaške kriminalne mreže povezane sa trgovinom organa.
Dopisnik Gardijana javlja i da je ovom izveštaju u kosovkim medijima poklonjeno manje pažnje nego drugde u svetu, i objašnjava da se na Kosovu novinarima preti i smrću kada kritikuju vladu.
Pogrešno koliko i Irak...
U autorskom tekstu pod naslovom "Kosovo je pogrešno koliko i Irak", publicista Nil Klark - takođe u Gardijanu - počinje analizu stanja na Kosovu podsećajući na reči američkog senatora Džozefa Libermana iz 1999., da se SAD i OVK zalažu za "iste humane vrednosti i principe".
Autor se dalje pita šta li senator Liberman ima da kaže na Martijev izveštaj koji se temelji i na podacima američkog FBI-ja - i zaključuje da izveštaj prestavlja osudu ne samo OVK nego i zapadne politike.
On pokazuje da je bila lažna parola Tonija Blera da je NATO-v rat protiv SR Jugoslavije bio "borba dobra protiv zla" i "demokratije protiv diktature".
Sumnjati u "liberalni intervencionizam"
Nil Klark u Gardijanu dalje podseća da je još savetnik predsednika Klintona, Robert Gelbard, opisivao OVK kao "nesumnjivo terorističku grupu" - dok je list Tajms 2000. objavio da su američki agenti obučavali pripadnike OVK pre bombardovanja 1999. i da su britanski i američki agenti po rečima komandanta OVK Šabana Šalje, kontaktirali sa OVK u Albaniji 1996.
Navodeći još nekoliko sličnih dokaza o ulozi Zapadnih zemalja u formiranju i jačanju OVK, i opisujući NATO-vo bombardovanje kao "nemoralno koliko i napad na Irak" - Nil Klark zaključuje da je zagovornicima "liberalnog intervencionizma" vrlo važno da šire stav da je Kosovo na neki način uspeh, tim pre što je irački rat diskreditovan.
Izveštaj Saveta Evrope će im to otežati. Ako izveštaj pomogne ljudima da budu sumnjičaviji prema svakoj budućoj "liberalnoj intervenciji" Zapada, onda ga treba pozdraviti - zaključuje svoju analizu Nil Klark u Gardijanu.
Nezavisnost svršen čin, članstvo u EU u pitanju
Tajms je posvetio Kosovu jedan od redakcijskih komentara pod naslovom "Država užasa", ističući u podnaslovu da je premijer Kosova optužen za trgovinu heroinom i ljudskim organima.
Podsećajući da je najmlađa evropska država jednostrano proglasila nezavisnost 2008. i odvojila se od Srbije, i da su Zapadne države imale ključnu ulogu u novijoj krvavoj kosovskoj istoriji - Tajmsov komentator zaključuje da je sada Hašim Tači koji je imao najviše koristi od Zapadne podrške Kosovu, optužen za zločine "od kojih se čoveku smuči".
Nezavisnost Kosova je svršen čin ali je njegovo uključenje u evropsku porodicu naroda sada dovedeno u pitanje, i parlament u Prištini mora da zahteva od kosovskih političara odgovornost zbog optužbi iznesenih protiv Hašima Tačija.
Poštovanje pravde dragocenije od nezavisnosti
NATO posebno treba da insistira na zahtevu da Tači "ubedljivo odgovori" na optužbe ili izađe pred sud, jer je NATO-va intervencija omogućila Kosovu da se "pobegne iz represije" Slobodana Miloševića.
Čini se da je vlast na Kosovu u rukama grupe bandita, iako su do nje došli na izborima.
I dok se zločini navedeni u izveštaju Dika Martija ne istraže i odgovorni ne izvedu pred sud - Kosovo će biti samo najnovija u tužnom nizu neuspelih država.
Kosovska nezavisnost je dragocena - a još dragocenije je nepristrasno poštovanje pravde - zaključuje Tajmsov redakcijski komentar.








