
Izvor: S media, 08.Avg.2011, 12:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zlato na dnu Atlantika
Na dubini od oko četiri kilometra na dnu Atlantika ruski stručnjaci su otkrili nekoliko vrlo bogatih nalazišta dragocenih i retkih metala. Prognoza je - preko 13 miliona tona.
Najveće podvodno nalazište zlata i bakra nalazi se u regionu Srednjeatlantskog grebena.Dalja istraživanja odobrio je i Međunarodni organ UN za morsko dno.Dozvola je bila neophodno s obzirom da je reč o izviđanju korisnih ruda na deonicama Svetskog mora, koje ne spadaju u ekskluzivnu >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << ekonomsku zonu neke države.
Zlatna groznica "drma" jače nego ikad
Interesovanje za naslage minerala u Atlantiku pojavilo se pre više od 20 godina. Niz godina tamo su radile ruske naučne ekspedicije, izvođena su istraživanja uzoraka vode i tla.
Zamenik direktora Instituta za geologiju i mineralne resurse Svetskog mora, doktor biološko-mineroloških nauka Georgij Čerkašov izjavio je za Glas Rusije da podaci govore o tome da su ove rude veoma bogate takvim komponentama kao što su bakar, cink, olovo, zlato i ostali metali.
U podrumu našli zlatnike vredne 100.000 evra
Njihova koncentracija u rudama mnogo je veća nego u nalazištima na kontinentu. Osim toga, one leže na površini morskog dna, zato nema potrebe da se skidaju slojevi koji leže na njima.
Rusija gradi prvu plutajuću nuklearku?
Nesunjmivo, nije sve tako jednostavno. Kao prvo, još predstoji pravljenje opreme za ekspluataciju ruda u lokalnim uslovima. Za sada je nema ne samo u Rusiji, već ni u svetu. Biće potrebno da se razradi ekološki program. I, naravno, da se pripreme stručnjaci koji će kroz 15 godina pristupiti radu u okeanu.
(Tanjug foto:Guliver/Thinkstock)