Vlada posvećena kolektivnom pregovaranju

Izvor: B92, 06.Apr.2017, 14:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Vlada posvećena kolektivnom pregovaranju"

Vlada Srbije posvećena je kolektivnom pregovaranju, potpisala je 18 kolektivnih ugovora sa predstavnicima sindikata, kaže ministar rada Aleksandar Vulin.

On navodi da nikada dosad nije potpisan tako veliki broj ugovora te vrste.

"Smatramo da sindikati i poslodavci moraju da sarađuju. Vlada je tu da im pomogne, i potpisala je 18 kolektivnih ugovora sa predstavnicima sindikata od 22 ukupno", rekao je ministar nakon Međunarodne konferencije "Jačanje socijalnog dijaloga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i socijanih partnera- doprinosi napretku".

Na sledećoj sednici Socijano-ekonomskog saveta (SES), Vulin kaže da će se razmatrati predlog za davanje proširenog dejstva u oblasti estrade, da se zaštite estradni umetnici, a tu je i razgovor o proširenom dejstvu kolektivnih ugovora u oblasti hemije- nemetala, poljoprivrede i građevine.

"Vlada Srbije trudi se da pomogne Socijalno-ekonomskom savetu i naš cilj je da u svim sredinama imamo SES. Kada sindikati, poslodavci i država sede zajedno, pregovaraju, izbegavaju se sukobi, a suština našeg rada i suština svakog društva jeste izbegavanje sukoba", rekao je Vulin.

Generalni sekretar Evropske konfederacije sindikata Luka Vinsentini rekao je, pošto je čuo ministra rada i predstavnike iz dve reprezentativne sindikalne centrale- da postoje određeni problemi i poteškoće u funkcionisanju socijalnog dijaloga.

"Sa jedne strane, vlada pokazuje želju da konsultuje sindikate, kod uspostavljanja industrijskih odnosa i minimalne zarade, međutim, postoje problemi, pošto je diskusija u SES-u "prazna", jer postoji veliki problem, prilikom zaključenja kolektivnih ugovora, prag potreban za reprezentativnost jako je visok, što samim tim otežava zaključenje kolektivnih ugovora, odnosno, ne dozvoljava pravilno funkcionisanje kolektivnog pregovaranja", rekao je Vinsentini.

Dodaje da i u EU postoje teškoće prilikom funkcionisanja socijalnog dijaloga i čak u zemljama na zapadu gde je, podvlači, bio veoma jak, a sada sve više slabi i ocenjuje da postoji tendencija potpunog urušavanja sistema kolektivnog pregovaranja.

"Izuzetno je važno da se smanji prag za postizanje proširenog dejstva kolektivnih ugovora, koji je sada 50 odsto, a to je isuviše visoko i jako je bitno da se taj prag smanji, jer inače se obesmišljava samo kolektivno pregovaranje, tačnije, ubija se", istakao je Vinsentini, čija konferederacija sindikata okuplja 89 članica iz 32 zemlje EU, ili zemalja kandidata, odnosno ukupno 45 miliona radnika.

Konferenciju "Jačanje socijalnog dijaloga i socijanih partnera- doprinosi napretku" organizovali su Savez samostalnih sindikata Srbije i Evropski sindikalni institut.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.