Izvor: B92, 28.Jul.2015, 12:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbiji od drumskog prevoza 150 mil.€
Srbija godišnje prihoduje od drumskog prevoza 150 miliona evra, izjavila je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.
Ona je navela da će novi zakoni o prevozu u drumskom saobraćaju omogućiti još bolju konkurenciju transportnih preduzeća i zaštitu putnika.
Obralažući u Skupštini Srbije predožene zakone o prevozu tereta u drumskom saobraćaju i o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, Mihajlović je rekla da Srbija gubi više >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od 100 miliona evra zbog sive ekonomije u drumskom prevozu.
"Želimo pre svega da zaštimo i putnike koji se prevoze i teret koji se prevozi i želimo da sve ono što je u nelegalnim tokovima, a jeste puno, jer preko 100 miliona evra Srbija gubi zbog sive ekonomije u drumskom prevozum, uvedemo u legalne tokove", kaže Mihajlović, koja je i potpredsednIca vlade.
Kako je navela, oba predožena zakona su usklađena sa direktivama EU, a bila su u javnoj raspravi koja je održana u gotovo svim većim gradovima.
"Sva udruženja prevoznika imala su sa nama dosta sastanaka, samo u ovoj godini pet sastanaka sa mnom", rekla je ministarka i dodala da su sve njihove sugestije, koje su mogle da budu uvrštene u zakon i postale deo zakona.
Mihajlović je navela da veruje da će predoženi zakoni doprineti efikasnoj transportnoj privredi u Srbiji i omogućiti još veće prihode prevoznicima, samim tim i državi, kroz plaćanje svih obaveza koje oni moraju da plate.
Ona je navela podatak da se od ukupnog obima transporta prevoza tereta, 80 odsto obavlja u drumskom saobraćaju, a od ukupnog obima prevoza putnika, 74 odsto njih se preveze u drumskom saobraćaju.







