Srbiji će zafaliti radnika

Izvor: B92, 26.Dec.2011, 11:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbiji će zafaliti radnika

Beograd -- Do 2030. godine u Srbiji će, prema procenama, procenat starijih od 65 godina porasti na najmanje 22 odsto.

Približno će svaki četvrti stanovnik spadati u grupu starijeg stanovništva.

Uz porast životnog veka za 1,4 godine godišnje, sa 69,7 na 71,1 za muškarce i sa 75 na 76,4 za žene, procenat starijih od 80 godina će se, prema projekcijama, više nego udvostručiti, pokazuju podaci iz Nacionalnog izveštaja o starenju u Srbiji za 2011.

U izveštaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se ističe da je u popisu iz 2002. utvrđeno da je proces starenja u velikoj meri zahvatio celokupno stanovništvo i da je stanovništvo Srbije po svim demografskim kriterijumima izrazito staro.

Srbi najstariji u Evropi

Proces ubrzanog starenja svrstao je stanovništvo Srbije (bez Kosova i Metohije) među najstarije u Evropi, ne računajući zemlje poput Albanije i nekih bivših sovjetskih republika (Turkmenistan, Kirgistan). U poređenju sa stanovnicima zemalja članica Evropske unije, Srbija je najstarija.

Naime, od 7,5 miliona stanovnika, 1,3 miliona ima 65 ili više godina, tako da je učešće starijih veće od 17 odsto, a građani od 80 i više godina, prema podacima iz prethodnog popisa, činili su dva odsto stanovništva.

Iako podaci o starosnoj strukturi stanovništva iz popisa koji je urađen u oktobru ove godine još nisu dostupni, prema procenama Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine u našoj zemlji je živelo 974.785 stanovnika uzrasta od 65 do 79 godina i 258.629 od 80 i više godina.

Vladimir Nikitović iz Centra za demografska istraživanja kaže da će broj starijih od 65 godina, koji u Srbiji ionako čine veliki procenat, dodatno porasti u narednih pet do sedam godina, jer čuvena posleratna „bejbi bum" generacija, kada je došlo do eksplozije prirodnog priraštaja, polako ulazi u starije stanovništvo.

Prema njegovim rečima, osetiće se i veliki manjak radne snage.

"Stopa rađanja u Srbiji je ispod jedan, što znači da iza jedne žene ne ostaje u proseku dvoje dece, koliko je neophodno za prostu zamenu generacija. Ovaj nedostatak neće moći da se nadomesti ni porastom nataliteta u narednom periodu, tako da je veoma bitno da znamo koje stanovništvo odlazi, a koje dolazi i zašto je tako, kako bi država mogla da donese adekvatne odluke", naglašava Nikitović.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.