Srbija predložila zajedničko investiciono tržište CEFTA

Izvor: S media, 12.Nov.2010, 10:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija predložila zajedničko investiciono tržište CEFTA

Na današnjoj sednici Zajedničkog komiteta CEFTA razmatrane su pripreme za liberalizaciju u trgovini nekim poljoprivrednim proizvodima od 2011. godine, dogovoreno je da se više pažnje posveti liberalizaciji u sektoru usluga i da se više radi na stvaranju regionalnog investicionog tržišta, izjavio je ministar ekonomije Mladjan Dinkić.

Na ministarskom sastaku zemalja potpisnica regionalnog sporazuma >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << o slobodnoj trgovini razmenjena su iskustva u prevazilaženju efekata svetske krize, rekao je Dinkić novinarima posle sednice Komiteta CEFTA i ocenio da će stvaranje zajedničkog investicionog tržišta poboljšati imidž regiona i privući više stranih investicija.

Na sednici Komiteta CEFTA Srbija je predložila da se, kao jedan korak u tom smeru, uspostavi saradnja agencija za promociju izvoza. Prvi korak je već učinjen pre dva dana, uspostavljanjem - uz pomoć nemačke vlade - zajedničkog portala na Inernetu, na kome se mogu videti prednosti ulaganja u region, kakvi su uslovi trgovine, bescarinski režim i druge pogodnosti, rekao je Dinkić i izrazio uverenje da će strani investitori doprineti da se u regionu grade pogoni za izradu proizvoda više dodate proizvodnje.

Zvanično otvaranje CEFTA nedelje 2010.

Dinkić je rekao da je na sastanku CEFTA komiteta Srbija ostalim zemljama-članicama ponudila saradnju na projektu "Fijata", koji će našoj zemlji obezbediti izvoz od 2,3 milijarde evra u 2013. godini.

Za taj izvoz potrebna je neka luka, a da li će to biti luka Bar ili Rijeka i kojom će železničkom trasom ili auto putem izvoz ići, to su logistički problemi, na kojima možemo svi zajedno da radimo, objasnio je Dinkić.

Srbija izvozi 32 odsto robe upravo u zemlje CEFTA i sa tim zemljama imala je ove godine suficit u trgovinskoj razmeni od oko 1,3 milijarde evra, podsetio je Dinkić i ocenio da Srbija, kao i ostale zemlje CEFTA sporazuma, može da ostvari mnogo veći obim trgovinske razmene.

Ono što nije dobro u sadašnjoj razmeni je što njome dominiraju poljoprivredni proizvodi, sirovine, poluproizvodi, odnosno roba niske vrednosti, ukazao je Dinkić, ocenjujući da je to generalno veliki problem zemalja CEFTA sporazuma, ne samo u okviru te asocijacije, nego i u trgiovinskoj razmeni sa trećim državama.

Sa dolaskom "Fijata" i "Panasonika", Srbija želi da predje na proizvodnju materijalnih dobara više vrednosti i biće joj lakše ako se formira zajedničko investiciono tržište i tako svi zajedno postanemo atraktivniji za ulaganje u proizvodnju takvih dobara, kazao je srpski ministar ekonomije.

"Suština je da nam CEFTA sporazum pomaže da ostvarimo veću regionalnu stabilnost i da se pripremimo da mnogo jači jednoga dana udjemo u Evropsku uniju", istakao je Dinkić.

Ilustrujući zašto je važno da region CEFTA poboljša imidž, Dinkić je rekao da su ga na jednom skupu u Dizeldorfu nedavno predstavnici japanskih kompanija pitali: "Da li su Srbija i Hrvatska u dobrim odnosima?". On je ukazao da nisu slučajni česti susreti srpskog i hrvatskog predsednika Borisa Tadića i Ive Josipovića, jer su obe zemlje shvatile značaj tih odnosa.

Četvrtim godišnjim sastankom Zajedničkog komiteta CEFTA, danas je završen stručni skup "CEFTA nedelja", koji je ove sedmice u Beogradu okupio biznismene, državne zvaničnike i mnoge domaće i strane eksperte.

Sastanci održani tokom minula tri dana bili su posvećeni ispitivanju realnog napretka u primeni sporazuma o slobodnoj trgovini, čije su potpisnice Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Albanija, Moldavije i UNMIK, u ime Kosova i Metohije.

Sporazum o slobodnoj trgovini CEFTA omogućuje da se više od 90 odsto trgovine u regionu obavlja pod povlašćenim uslovima, a Srbija sa svim navedenim članicama tog aranžmana ima pozitivan trgovinjski bilans, izuzimajući Hrvatsku i Moldaviju, prema podacima Privredne komore Srbije.

(Tanjug)

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.