Nema planova za nuklearku u Srbiji

Izvor: B92, 21.Dec.2010, 13:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema planova za nuklearku u Srbiji

Beograd -- Ne postoje planovi za izgradnju nuklerane elekrane Srbiji, kaže ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić.

On je rekao da ne može da komentariše navode o tome da će Srbija učestvovati u izgradnji nuklearke "Belene" u Bugarskoj i da je to pitanje za ministra rudarstva.

Đelić koji je i potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije dodaje je i da nuklerana energija ima veliku budućnost u svetu.

"Srbija nema >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nikakav plan izgradnje nuklearne centrale na sopstvenom tlu", kazao je on dodajući da ulazak CERN omogućava Srbiji da pristupi mnogobrojnim programima za korišćenje nuklearne energije u domenu biologije, zdravstva, energetike, poljoprivrede...

"Nuklearna fizika i pristupanje Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) će imati značajan prioritet u godinama koje dolaze, ali nema nikakvih planova za izgradnju nuklearke na teritoriji Srbije ", kazao je Đelić u Vladi Srbije na konferenciji na kojoj je saopšteno da je Srbija počela pregovore za ulazak u u CERN.

Jugoslavija je bila jedan osnivača te institucije 1954. godine, ali se iz CERN-a povukla 1961. godine iz političkih razloga, što je imalo mnoge štetne efekte na razvoj naše nauke i tehnologije, naveo je ministar nauke i tehnološkog razvoja. Srbiju je u junu ove godine posetila komisija CERN-a koja je svom savetu podnela izveštaj o statusu nauke i tehnologije u Srbiji. Savet te institucije je glasao na zatvorenoj sednici 16. decembra o prijemu Srbije, Slovenije, Kipra, Izraela i Turske u statusu pridruženih članova te institucije.

Đelić je nakon sastanka sa istraživačima koji sarađuju sa predstavnicima CERN-a, kazao da je direktor te najveće naučne institucije saopštio da je odlučeno da Srbija zajedno sa Slovenijom, Turskom i Izraelom započne te pregovore.

"Na ovaj način se šalje jasna poruka našim naučnicima da je moguća budućnost u Srbiji u saradnji sa svetom", kazao je Đelić dodajući da je pristupanje CERN-u to od velikog značaja za nauku u Srbiji jer se tu obavlja najveći eksperiment u istoriji čovečanstva - veliki hadronski sudarač i najnarprednija naučna istraživanja.

Đelić je rekao da će pregovori biti završeni u roku od godinu dana, a potom će Srbija dobiti status pridružnog člana CERN-a, koji će trajati između dve i pet godina.

"To je procedura, a posle će Srbija postati i punopravni član te institucije", naveo je Đelić dodajući da Srbija očekuje mnogo od ulaska u CERN, a naročito povratni efekat na domaću privredu.

Predsednik komisije za saradnju sa CERN-om prof. dr Petar Adžić kazao je da je početak pregovora za ulazak u CERN od velikog značaja za nauku u Srbiji jer je to institucija koja objedinjuje najviše tehnologije.

On je naveo da je važno što je i u situaciji kada ne postoje finansijske mogućnosti država to podržala.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.