Loša vest za korisnike u Srbiji? Spala knjiga na dva slova

Izvor: B92, 16.Nov.2021, 21:28

Loša vest za korisnike u Srbiji? Spala knjiga na dva slova

Više od pola miliona ljudi u Srbiji naručuje hranu. Hoće li naručivanje biti skuplje ili jeftinije ako na tržištu budu dominantni veliki igrači?

Dostavljači hrane u Beogradu mogu da zarade i 1.000 evra mesečno. Najviše zarađuju kada dostavljaju po kiši, snegu i kada prelaze duže distance po gradu, a cena prosečne porudžbine je oko 1.100 dinara.

"Više zaradimo po kiši, jer nam je tada početna zarada, umesto 180, 280. Tako da mnogo više zaradimo kad je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << loše vreme", kaže Dragan Ristić, prenosi RTS.

"Imamo bonuse kada je gadnije vreme, na primer jake kiše, jer je tada pojačan posao", dodaje Aleksandra Mihajlović.

Ratovi dostava: Kako je stradao "Donesi"?

Pre pandemije je kod nas bilo nekoliko velikih firmi za dostavu hrane, a kako se obim posla povećavao, strane kompanije došle su u Srbiju i kupile ih. Male domaće firme nisu mogle da se takmiče sa velikim i rešenje je bilo da ih kupi veća strana kompanija, na obostranu korist.

"Tokom pandemije tržište je raslo za više od 20 odsto, a aplikacije su se dodatno razvile. Ali ovo tržište kod nas je ipak još u razvoju i ne postoji njihova profitabilnost, jer je cena početne usluge koju naplaćuju niska, a ono što im najviše fali su kuriri", objašnjava Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije.

Ipak, manje firmi znači manju konkurenciju. Mi sada imamo samo dve velike kompanije koje se bave dostavom hrane. Za potrošače to nije dobro.

"Oba dostavljača svojim aktima, ako ih imaju uopšte, nisu uredili odnos prema potrošačima, zloupotrebljavaju jedan prazan prostor da slobodno formiraju cene svojih usluga. To je formalno dozvoljeno sa tržišnim zakonima koji ovde vladaju, ali nije dozvoljeno sa etičkim normama", ističe Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača.

Dostavljač kasni, ako uopšte dođe; šta Glovo kaže na masovne žalbe u Srbiji

"Bez ovih kompanija činjenica je da mnogi restorani kod nas ne bi mogli da prežive pandemiju i ovo tržište im je koliko-toliko sačuvalo poslovanje", naglašava Malinović.

Tržište dostave hrane kod nas procenjuje se na 11 miliona evra, tvrde stručnjaci. S obzirom na to da mu predviđaju dalje razvijanje, veruju da će se osnivati nove domaće firme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.