Koža kao ekran

Izvor: S media, 07.Mar.2010, 15:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Koža kao ekran

Da promenite kanal ili pošaljete poruku neće vam uskoro trebati ni daljinski upravljač ni mobilni telefon. Jednostavnim tipkom po meniju ocrtanom na vašem dlanu, sprovešćete željenu komandu zahvaljujući izumu pod nazivom skinput.

Revolucionarna tehnologija koju su stvorili kompanija Majkrosoft i Karnegi Melon univerzitet zahvaljujući “akustici tela” omogućuje nam da kožu pretvorimo u interaktivni ekran osetljiv na dodir.Spravica se kači na nadlakticu, odakle na >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << ruku projektuje mali opcioni meni

Stručnjaci te dve institucije identifikovali su nekoliko mesta na podlaktici i ruci koja proizvode karakteristične zvukove kad ih pipnemo. Izum po nazivom skinput (u bukvalnom prevodu, unos kožom) je kombinacija mini-projektora koji kreira displej i sofisticiranih senzora koji mogu da otkriju tačno koji deo ruke dodirujete. Spravica će nam na kožu projektovati mali opcioni meni uz pomoć kog ćemo moći da menjamo pesme na ajpodu, igramo igrice ili telefoniramo.

Kris Harison, stručnjak Karnegi Melon univerziteta u Pitsburgu zajedno sa Denom Morisom i Diznijem Tenom radi na Majkrosoftovom istraživanju u laboratoriji u Redmondu. Oni ispituju činjenicu da naša koža, muskulatura i kostur ispuštaju prepoznatljiv zvuk kada kucnemo na različite delove ruke, dlana ili palca. Zbog različite gustine kostiju, mase tkiva i veličine mišića, svaki deo tela, ruke ili šake ispušta različit zvuk, čime se korisnicima skinputa omogućava da kontrolišu svoju električnu opremu samo dodirujući se.

Ovaj sistem čine dve tehnologije: mogućnost da se otkrije ultraniska zvučna frekvencija koja nastaje kuckanjem prstima po koži i mikročip veličine “piko” projektora koji se već koristi u mobilnim telefonima. Sistem iz projektora smeštenog u narukvici koja se pričvršćuje za nadlakticu baca zrak koji projektuje opcioni meni na podlakticu korisnika i šaku. Akustični detektor, takođe u narukvici, dalje određuje koji deo displeja želite da aktivirate.

Akustični detektor u narukvici ima pet piezoelektričnih konzola, svaka podešena da odgovori na određene grupe zvučnih frekvencija. Različite kombinacije senzora se aktiviraju do različitog stepena u zavisnosti od toga gde smo dodirnuli ruku.

Pranav Mistri, iz medijske laboratorije Masačusetskog univerziteta za tehnologiju, upozorava da korisnici treba da nameste rukavicu vrlo precizno kako bi se projekcija uvek pojavila na pravom mestu.

Skinput radi veoma dobro čak i kada je telo u pokretu – kažu istraživači.

Sistem može da koristi bežičnu tehnologiju poput blututa kako bi povezao komande s različitim vrstama uređaja, uključujući i telefon, ajpod, čak i PC. Istraživači će predstaviti svoj rad u aprilu na ACM-ovom sastanku o kompjutersko-ljudskoj interakciji u Atlanti, Džoržija, SAD.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.