Kalanović: Srpska ekonomija u ozbiljnoj krizi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Jan.2012, 12:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kalanović: Srpska ekonomija u ozbiljnoj krizi

BEOGRAD -

Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je danas u Beogradu da je srpska ekonomija u ozbiljnoj krizi, što je prema njenoj oceni posledica uticaja svetske ekonomske krize, ali i nezavršene tranzicije i reformi u zemlji.

Ona je na konferenciji "Finansiranje rasta u Srbiji" kazala da su krizom pogođeni građani, privreda i država.

"U Srbiji je ogroman broj nezaposlenih. U prethodnom periodu ugašeno je mnogo malih i srednjih preduzeća, dok >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je potreba za socijalnim davanjima povećana kao što je povećan i broj ljudi koji odlaze iz zemlje", kazala je Kalanovićeva.

Odlazak kompanija, nezaposlenost, zamrzavanje plata

Prema njenim rečima, svetska ekonomska kriza preliva se u Srbiju kroz smanjenje tražnje najvećih ekonomskih partnera, kao i kroz manju domaću tražnju i manje direktne strane investicije.

"Građani krizu najviše osećaju kroz povećanu nezaposlenost koja je od 2008. do danas povećana za 10 odsto", rekla je potpredsednica vlade i dodala da je Srbija zbog toga jedna od zemalja koja ima najveću nezaposlenost u Evropi.

Ona je navela da građani krizu osećaju i kroz zamrzavanje plata u javnom sektoru i penzija, koje je na snazi skoro dve godine, pad zarada u realnom sektoru, a to dovodi do pada standarda i smanjenje tražnje.

Kalanovićeva je istakla da prelivanje krize privreda oseća kroz gašenje velikog broja malih i srednjih preduzeća, smanjenje likvidnosti i produžetak roka plaćanja.

Ona je naglasila i da se kriza vidi i kroz odlazak najvećih kompanija, kao što je to slučaj sa Ju-Es stilom.

"Država je pogođena krizom najviše kroz loše punjenje budžeta, a povećanje socijalnih davanja i veliko zaduživanje", dodala je potpredsednica Vlade Srbije.

Kriza ogolila sve naše nedostatke

Ona je podsetila da je Srbija od 2008. godine donela niz antikriznih mera čiji su rezultati vidljivi, a među kojima su podrška stranim investicijama i u zapošljavanju, kao i kreditiranje privrede.

Kalanovićeva je naglasila i da je bitno da je u prethodnom periodu postignut politički i javni konsenzus, da bez investicija nema ekonomskog oporavka zemlje.

"Kriza u Srbiji je ogolila sve naše nedostatke i ako želimo da imamo održivu privredu, potrebno je da se napravi novi ekonomski sistem i završe se tranzicija i započete reforme u svim oblastima društva", kazala je Verica Kalanović.

Uloga države, prema njenim rečima, jeste da napravi politički i ekonomski okvir, koji će to omogućiti, da završi saobraćajnu infrastrukturu i dalje razvija trgovinsku saradnju sa zemljama regiona i EU.

Šoškić: Inflacija u padu

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izjavio je na konferenciji da je bankarski sistem u zemlji stabilan, inflacija u padu, a inflatorna stopa ostaće tokom ove godine u granicama cilja - četiri odsto plus minus jedan i po odsto.

Šoškić je rekao da se u aprilu očekuje najniži nivo inflacije, podsetivši da je u decembru prošle godine inflacija iznosila sedam procenata.

On je ukazao da su cene poljoprivredno - prehrambenih proizvoda stabilne na šta su uticale administrativne mere Vlade Srbije, dok bi budući rast inflacije trebalo da bude ograničen i zbog pozitivnog uticaja poljoprivredne proizvodnje.

Guverner je rekao da se može desiti da se pojave rizici koji dolaze iz okruženja i sa međunarodnog tržišta, ali ako sve bude u skladu sa fiskalnim zakonom ne bi trebalo da bude negativnih posledica.

Prema rečima Šoškića, bankarski sektor u Srbiji ima visok nivo likvidnosti i kapitala i sve više ide u pravcu dugoročnog finansiranja, dok se kratokoročno fianansiranje smanjuje.

Šoškić je ukazao i na značaj dinarizacije koja će u narednom periodu, ukoliko se bude povećavala, uticati na stabilnost privrednog sistema i povećanje zaposlenosti.

On je naglasio da finansijska stabilnost u Srbiji ni na koji način neće biti ugrožena i da nema potrebe za nekim novim merama.

Organizatori današnje konferencije, Fajnenšel tajms grupa (Financial Times Group), Busijas komunikacije (Boussias) i Comokos grupa (TGI) najavili su da će na jednodnevnom skupu biti reči o unapređenju konkurentnosti i povećanju investicija u Srbiji.

Na konferenciji učestvuju i ministri ekonomije i životne sredine Nebojša Ćirić i Oliver Dulić, guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić i stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Beogradu Bogdan Lisovolik.

Teme konferencije su analiza napretka vlade u primeni ekonomskih i strukturnih reformi, napredak u približavanju EU, kao i o mišljenju međunarodnih institucija o izgledima srpske privrede i njenoj konkurentnosti.

Na konferenciji će biti razmatrani i načini kako da strani investitori, banke i vlada zajednički rade na pokretanju rasta u ključnim privrednim sektorima, kao što su energetika, poljoprivreda i proizvodnja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kalanović: Srpska ekonomija u ozbiljnoj krizi

Izvor: Capital.ba, 30.Jan.2012

BEOGRAD, Potpredsjednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je danas u Beogradu da je srpska ekonomija u ozbiljnoj krizi, što je prema njenoj ocjeni posljedica uticaja svjetske ekonomske krize, ali i ..

Nastavak na Capital.ba...

Železara opet domaća

Izvor: RTV Pink, 30.Jan.2012

Potpisan ugovor o otkupu Železare Smederevo. . . Premijer Srbije Mirko Cvetković potpisao je danas sa predstavnicima američke kompanije "Ju es stil" ugovor o otkupu Železare Smederevo, kojim je Vlada Srbije postala vlasnik te kompanjie. .

Nastavak na RTV Pink...

Odlаze kompаnije, rаste nezаposlenost, zаmrznute plаte

Izvor: TvojPortal.com, 31.Jan.2012, 10:39

/dnevnik.rs/ Potpredsednicа Vlаde Vericа Kаlаnović izjаvilа je juče u Beogrаdu dа je srpskа ekonomijа u ozbiljnoj krizi, što je, po njenoj oceni, posledicа uticаjа svetske ekonomske krize, аli i nezаvršene trаnzicije i reformi u zemlji. Onа je nа konferenciji „Finаnsirаnje...

Nastavak na TvojPortal.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.