Kako da postanemo Švajcarska

Izvor: B92, 20.Dec.2012, 14:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako da postanemo Švajcarska

Beograd -- Dobre poslovne prilike se uglavnom nalaze u zemljama gde je ekonomija konkurentna i dinamična, kaže za Blic Žan-Danijel Ruh, ambasador Švajcarske u Srbiji.

Ne treba da čekate drugoga da reši vaše probleme, već da stvarate prilike za ulaganje, navodi Ruh.

Ambasador Ruh je juče sa Zoranom Mihajlović, ministarkom energetike, i Draganom Đilasom, gradonačelnikom Beograda, potpisao sporazum o zajedničkom pilot-projektu Švajcarske i Srbije u oblasti obnovljivih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izvora energije.

Taj projekat, za koji Švajcarska donira 6,8 miliona evra, a grad Beograd ulaže još 1,5 miliona evra, omogućiće da se biomasa koja ostaje posle žetve na poljima PKB iskoristi za proizvodnju toplotne i električne energije za grejanje plastenika PKB u Padinskoj Skeli, obližnje škole i psihijatrijske bolnice, dok će se deo struje prodavati i „Elektroprivredi Srbije“.

Koji je motiv za ovu saradnju?

"Srbija i Švajcarska imaju dugu tradiciju saradnje u ovoj oblasti. Mnoge termoelektrane u Srbiji koriste švajcarsku tehnologiju, a ukupno je od 2000. godine Švajcarska uložila oko 27 miliona evra u sektor energetike. Nijedna od dveju zemalja nema velike zalihe nafte i gasa, zbog čega je važno da se iskoristi energija dobijena iz biomase i drugih obnovljivih izvora."

Šta Srbija treba da uradi da privuče nove investicije iz Švajcarske?

"Švajcarska je sa uloženih 76,5 miliona evra u neto iznosu pojedinačno najveći strani investitor u Srbiji ove godine, najviše zahvaljujući tome što je Nestle preuzeo Centroproizvod. Sama činjenica da je Nestle odlučio da investira je dobra stvar za Srbiju, jer su oni vrlo oprezni prilikom ulaganja. Da bi se unapredio ambijent za ulaganje, neophodno je da Zakon o radu bude manje rigidan, da se unapredi vladavina prava i nezavisnost sudova i da se smanje korupcija i birokratija."

Može li Srbija da smanji deficit u trgovinskoj razmeni sa Švajcarskom?

"Ove godine razmena između dve zemlje je povećana oko 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu izvoz iz Srbije beleži rast od 40 odsto, a uvoz oko 20 odsto. To će pomoći da se smanji disbalans u razmeni koji smo imali prethodnih godina."

Šta Srbija može da uradi da postane izvozno orijentisana zemlja poput Švajcarske?

"Oko polovina BDP Švajcarske dolazi iz izvoza, a u 2011. bili smo jedina evropska zemlja koja je imala suficit u trgovini s Kinom. Da bi Srbija bila bliža tom modelu, potrebno je da više ulaže u obrazovanje, posebno u prirodne i tehničke nauke, i da mladi, obrazovani ljudi imaju pristup jeftinim kreditima. Primetno je da je u celom regionu prisutna tendencija da se čeka neko drugi da reši probleme."

Švajcarska nije članica EU, kao ni evrozone. Da li je takva pozicija održiva u slučaju Srbije?

"Švajcarska je ekonomski u potpunosti integrisana sa Unijom, ima usklađene zakone sa EU i niz bilateralnih sporazuma sa Unijom u svakoj oblasti. Srbija, s druge strane, nema usklađene zakone i regulativu sa evropskom. Zbog toga je važno da Srbija nastavi put ka EU, u čemu je Švajcarska podržava."

Hoće li Švajcarska ostati važan donator i narednih godina?

"Očekujem da će u strategiji razvojne pomoći do 2017. donacije ostati makar na istom nivou kao i prethodnih godina, a možda će biti i povećane. Ove godine je razvojna pomoć iznosila 12,5 miliona evra."

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.