
Izvor: Politika, 08.Okt.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dramatično poskupljenje gasa
Ovaj energent za domaćinstva treba daposkupi za 50, a za toplane 30 odsto ukoliko to vlada danas odobri
Ukoliko Vlada Srbije na današnjoj sednici odobri poskupljenje gasa, domaćinstva koja ga troše mogla bi od sredine oktobra grejanje da plaćaju za oko 50 odsto skuplje, dok će cena za toplane biti veća za oko 30 procenata.
Javno preduzeće „Srbijagas” je još pre više od mesec i po dana uputilo zahtev za korekciju cene od oko 40 odsto, uz obrazloženje >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da je gas koji stiže iz Rusije drastično skuplji nego u januaru ove godine. Istovremeno je na svetskom tržištu došlo do velikog skoka cene nafte što je dodatno potpirilo cenu gasa.
Saša Ilić, v.d generalnog direktora „Srbijagasa”, nije juče mogao da potvrdi da li će se predlog promene cene gasa naći baš na današnjoj sednici vlade, ali očekuje da se ovo pitanje što pre reši, jer će „Srbijagas”, ukoliko se ništa ne promeni, imati gubitak.
Sadašnja cena gasa od oko 22,97 dinara po kubnom metru (s PDV-om od 18 odsto 27,10 dinara) za široku potrošnju, odgovara onoj po kojoj se gas početkom godine dopremao iz Rusije. Tada je na 1.000 kubika gasa Srbija plaćala oko 360 dolara. Danas je, potvrđuje Saša Ilić, ulazna cena gasa oko 530 dolara, dakle znatno veća. A gas je za domaćinstva poslednji put poskupeo u januaru, podseća on. Kubik gasa za toplane je sada, s uračunatim PDV-om, oko 26,96 dinara.
Računica pokazuje da bi s novim poskupljenjem od 50 odsto kubik gasa za domaćinstva ubuduće koštao skoro 40 dinara, a za toplane oko 35 dinara.
Korekcija cena će se posebno teško odraziti na rad toplana, kaže Milovan Lečić, predsednik Udruženja toplana Srbije. Jer, propisano je da se cena grejanja može menjati samo jednom u toku godine, što su toplane iskoristile sa nedavnim poskupljenjem od šest odsto.
Lečić kaže da položaj toplana otežava što cena mazuta i dalje raste, iako cena nafte pada.
Saša Ilić se slaže da će ovo poskupljenje gasa uticati na poslovanje toplana, jer sa trenutnom cenom grejanja i ulaznom cenom gasa teško da će uspeti da izmire na vreme sve svoje obaveze i obezbede nove količine energenata.
Onog časa kada vlada da zeleno svetlo za korekciju cene gasa, počeće da se primenjuje i tarifni sistem za gas, baš kao i u slučaju električne energije, najavljuje prvi čovek „Srbijagasa”. Tarifni sistem donosi suštinsku promenu za potrošače. Prvi put će se sve usluge u vezi sa transportom, distribucijom, trgovinom i skladištenjem prirodnog gasa vrednovati u skladu sa ekonomskim i tehničkim kriterijumima. To znači da će svaki potrošač platiti samo onu uslugu koju je i koristio, kaže Ilić.
Cena gasa u Srbiji, podsećaju u „Srbijagasu”, formira se na osnovu nabavne cena ruskog gasa, koja direktno zavisi od devetomesečnog proseka cene nafte i naftnih derivata na svetskom tržištu, od cene tranzita gasa kroz Mađarsku i od kursa dolara.
J. Petrović
[objavljeno: 09/10/2008]