Izvor: RTS, 13.Jun.2021, 19:08

Čadež: Preko novosadske luke roba iz Srbije i regiona u svet

Kompanije iz Srbije, regiona ali i EU, zahvaljujući novom konceptu vodnog transporta preko luke Novi Sad i Konstance do Džabel Alija u Dubaiju moći će da snabdevaju svojim proizvodima ceo svet, najavio je u Dubaiju Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije posle sastanka sa predsednikom kompanije "DP World" Sultanom Ahmedom bin Sulajemom, u čijem je vlasništvu novosadska luka.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << "Zahvaljujući `DP World`, Srbija postaje deo svetske logističke mape i jednog novog koncepta koji do sada nismo imali u Istočnoj i Centralnoj Evropi, a to je da ćemo kroz povezanost novosadske luke, preko Konstance imati fantastičnu vezu sa svetom", najavio je Marko Čadež.

Naveo je da će srpske kompanije, firme iz celog regiona, ali i Mađarske, Rumunije i Bugarske moći da koriste tu mnogo efikasniju,  bržu i cenovno konkurentniju rutu u odnosu na ostale, saopštila je PKS.
Čadež je zahvalio Vladi Srbije, Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, predsedniku i premijerki Srbije, koji su imali viziju da počnu taj projekat da Srbiju, kako je rekao, vratimo ne samo na Dunav, na reke, već i da snabdevamo našim proizvodima čitav svet.
"Srbija je važna zemlja koja sa UAE ima dobre ekonomske odnose zahvaljujući liderima dve zemlje, odlično je pozicionirana, jer ima reke i shvatili smo važnost luke Novi Sad za razvoj intermodalnog transporta, kao i da je povežemo sa našom lukom u Konstanci. Vekovima su reke bile važne za transport robe i trgovinu. Ovim ćemo oživeti te trgovinske puteve. Ovo je samo početak", poručio je Ahmed Bin Sulajem.
Očekuje da će povezivanje železnice, transporta rekom i povezivanje sa morskim lukama značajno doprineti uštedi troškova i razvoju poslovanja i konkurentnosti kompanija...
Povezivanje sa lukom Konstanca"To je ono što naši klijenti traže. `DP World`  je prisutan u mnogim lukama Evrope, ali i u Africi, Americi na Bliskom i Dalekom Istoku. To nam daje velike mogućnosti saradnje, kao i da Srbiju uključimo u naše logističke rute, a povezivanje sa lukom Konstanca će to omogućiti", dodao je Sulajem.
Trenutno većina kompanija posluje sa UAE preko luke Rijeka dok bi transport preko luka Novi Sad i Konstanca bio povoljniji.
Sastanku je prisustvovao i Veljko Kovačević, pomoćnik ministra građevine, saobraćaja i infrastrukture.
Sagovornici su saglasni da će unapređenje lučkog saobraćaja preko luke Novi Sad pozitivno uticati na izvoz i poslovanje kako kompanija iz Srbije i regiona Zapadnog Balkana tako i zemalja EU, navodi se u saopštenju.
Velika ulaganja u regionu Zapadnog BalkanaKako je istaknuto, u regionu Zapadnog Balkana očekuju se velika ulaganja u poljoprivredu i proizvodnju hrane, hemijsku industriju, elektroniku, automobilsku industriju, rast proizvodnje i izvoza, a sve to mora biti praćeno sigurnim, održivim i pouzdanim transportom.
Korišćenjem luke Džabel Ali kao logističke platforme i haba za naše kompanije, kao i firme regiona znatno bi doprinelo jačanju poslovnih veza i povećanju izvoza i trgovinske razmene sa UAE, sa drugim zemljama Bliskog Istoka, indijskog potkontinenta, subsaharske Afrike, saopštila je PKS.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.