Broj kineskih preduzeća u Nemačkoj opada četvrtu godinu zaredom

Izvor: B92, 24.Maj.2020, 12:34

Broj kineskih preduzeća u Nemačkoj opada četvrtu godinu zaredom

Berlin -- Broj novih kineskih preduzeća u Nemačkoj opada četvrtu godinu zaredom

Dok se Peking više fokusira na domaće tržište, najveći strani investitor u Nemačkoj su SAD.

Ekonomski angažman Narodne Republike Kine u Nemačkoj neprestano opada, piše SeeBiz. Azijska supersila prvi put nakon deset godina nije među tri najvažnija strana ulagača u Nemačkoj: prošle godine su samo 154 kineske kompanije otvorile svoje filijale u Nemačkoj, pokazuju podaci državne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << agencije za razvoj poslovanja u Nemačkoj pod nazivom Trejd & invest (GTAI).

Ovaj negativni trend primetan je već neko vreme. Robert Herman, generalni direktor Trejd & invest (GTAI) kaže kako "pad broja kompanija iz Kine koje se nastanjuju u Nemačkoj traje već četiri godine”. "Dok je u 2016. ovde bilo 281 kompanija, taj se broj sada gotovo prepolovio", prenose Nezavisne novine.

Prvi put, otkako je pre 11 godina počelo prikupljanje podataka o stranom investiranju, Kina više nije među top tri ulagača u Nemačkoj, nego je na četvrtom mjestu. SAD su opet na prvom mestu (302 projekta), a slede Velika Britanija (185) i Švajcarska (184).

"SAD su i dalje najvažnija zemlja iz koje dolaze strane investicije u Nemačku," kaže direktor GTAI Herman.

Tome je doprinela i tamošnja poreska reforma.

"Zahvaljujući toj reformi kompanije imaju više kapitala, koji koriste za ulaganje i širenje poslovanja", rekao je izvršni direktor GTAI.

Britanski investitori trenutno sve više ulažu i učvršćuju svoje pozicije u Nemačkoj. Od 2016. godine, kada je održan referendum o Bregzitu, neprestano se povećava broj britanskih firmi koje se nastanjuju u Nemačkoj.

"To nije nešto što ima veze samo s Bregzitom", rekao je Herman. "Tu su i britanske kompanije koje žele da se prošire i učvrste u kontinentalnom delu Evrope".

Kada je reč o razlozima smanjenja interesa Pekinga za Nemačku, direktor GTAI Herman kaže da "kineska vlada, koja reguliše izvoz kapitala, sve više obraća pažnju na to da se usredsredi na ulaganja u sopstvenu državu". U Kini je u poslednje vrijeme ekonomija rasla sporije nego u prethodne tri decenije zbog trgovinskog spora sa Sjedinjenim Državama.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.