Izvor: RTS, 21.Nov.2023, 07:08

Годишњица Дејтонског споразума

Пре 28 година парафиран је Општи оквирни споразум за мир (Дејтонски споразум) којим је окончан рат у у Босни и Херцеговини. Документом, који је добио назив по градићу Дејтон у Сједињеним Америчким Државама, где је након преговора у војној ваздушној бази "Рајт Патерсон" >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << и парафиран, успостављен је нови уставно-правни поредак у БиХ. Република Српска, која је настала споразумом из Дејтона, 21. новембар слави као празник. 
После тронедељних преговора, од 1. до 21. новембра 1995. године, челници Босне и Херцеговине (БиХ), Хрватске и Савезне Републике Југославије (СРЈ), уз посредовање Сједињених Америчких Држава (САД), постигли су договор и окончали рат.
Дејтонски споразум су парафирали тадашњи председници Србије Слободан Милошевић, БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман, а наведене земље су гаранти спровођења споразума.
Документ је парафиран у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера.
Главни амерички посредници били су Ричард Холбрук и генерал Весли Кларк.
Споразум је званично потписан у Јелисејској палати, у Паризу, 14. децембра 1995. године.
Један од главних принципа на којима је Дејтонски споразум заснован јесте подела на два ентитета - Републику Српску (49 одсто територије) и Федерацију БиХ (51 одсто територије).
Потписници су се обавезали да међусобне односе регулишу према Повељи УН, Завршном акту из Хелсинкија и другим документима ОЕБС-а, као и на међусобно поштовање суверенитета и решавање неспоразума искључиво на мирољубив начин.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.