
Izvor: Glas javnosti, 31.Maj.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Serija argumenata za i protiv nadležnosti suda
BEOGRAD/HAG - Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu juče je završena petodnevna javna rasprava po tužbi Hrvatske protiv Srbije zbog navodnog genocida.
Hrvatska je zatražila od suda da se oglasi nadležnim za tužbu i time odbaci prigovor Beograda na nadležnost suda. Na kraju rasprave o tom prigovoru, britanski profesor i advokat Filip Sends je, u ime Hrvatske, podvukao da je sud od 1993. do 2004. u šest odluka utvrdio svoju >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << nadležnost za istu tužbu koju je protiv Srbije, kao pravne naslednice SR Jugoslavije, podnela BiH.
Nazivajući to „nepremostivom preprekom“ za prigovor Srbije o nenadležnosti, Sends je ocenio da bi usvajanjem tog prigovora Međunarodni sud pravde „poništio“ svoje ranije odluke.
Pravni tim Srbije je nadležnost suda osporavao tezom da SRJ u trenutku podnošenja hrvatske tužbe u leto 1999. nije bila članica UN, što je neophodan preduslov za nadležnost.
Šef srpskog pravnog tima profesor dr Tibor Varadi izrazio je uverenje da su u raspravi bili „jači argumenti“ o nenadležnosti suda.
- Mislim da sud sada ima kompleksnu sliku o tome koja su se pravna pitanja pojavila tokom tragedije u Jugoslaviji devedesetih godina. Ako sud odluči da nije nadležan, onda je suočavanje sa pravom i istorijom neophodno, ali će to raditi drugi sudovi i istoričari. Ako se oglasi nadležnim, onda će Međunarodni sud pravde to nastaviti, ali samo po pitanju genocida - rekao je Varadi.