Izvor: Kurir, 05.Apr.2011, 16:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
STANKOVIĆ: PREISPITATI DINAMIKU REKONSTRUKCIJE KCS
BEOGRAD - Dinamika rekonstrukcije Kliničkog centra Srbije (KCS), zbog lošeg idejnog projekta, moraće da se preispita, izjavio je danas ministar zdravlja Zoran Stanković.
Rekonstrukcija te ustanove nije još započeta, a prema ranijim najavama, planirano je da bude završena do 2012. godine. Posle razgovora sa rukovodstvom KCS, Stanković je novinarima rekao da je veoma razočaran onim što je čuo o projektu >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << rekonstrukcije te ustanove na kom je bio angažovan jedan konzorcijum iz Italije.
Stanković je, posle obilaska Poliklinike KCS i Nacionalnog PET centra, rekao da su loši proračuni seizimološkog talasa napravljeni još kad je započeta izgradnja KSC 1974. godine i da rešenja tog i drugih prolema koje je predložio konzorcijum iz Italije nisu prošla reviziju u Srbiji.
"Odluke iz prethodnog perioda su sada smetnja za rekonstrukciju. Zbog neadekvatnog proračuna zidova i nosećih stubova potrebno je pojačavati ih zbog seizmološkog talasa, pa smo u obavezi da ponovo pogledamo dinamiku rekonstrukcije. Italijani nisu adekvatno reagovali i na vreme dali projekte", pojasnio je ministar.
Upitan zašto do sada javnost nije upoznata sa problemima rekonstrukcije KCS, Stanković je kazao da je neko morao da počne da priča o tome.
Prema njegovim rečima, sredstva koja je Evropska investiciona banka odobrila za taj projekat su na raspolaganju, a ta institucija će do detalja biti upoznata sa svim činjenicama o projektu.
"Očekujem da nama Italijani plaćaju penale, a mi moramo upoznati javnost sa dešavanjima i mogućim rešenjima", kazao je ministar.
Direktor KCS Đorđe Bajec je tom prilikom istakao da su već osmišljena prava rešenja za rekonstrukciju tog centra i da će ona za nekoliko dana biti predstavljena javnosti.
Evropska investiciona banka je 8. decembra 2006. godine dodelila kredit od 200 miliona evra za rekonstrukciju kliničkih centara u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Stanković je rekao da će uskoro obići i preostala tri klinička centra.
Četiri univerzitetska klinička centra sa više od 14.000 zaposlenih čine 14 odsto ukupnih aktivnosti i materijalnih ulaganja u zdravstveni sistem Srbije.







