
Izvor: RTS, 04.Avg.2016, 21:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dan sećanja na stradanje i progon Srba
U zemunskom naselju Busije održana je državna manifestacija posvećena obeležavanju Dana sećanja na stradale i prognane Srbe povodom 21. godišnjice "Oluje". Patrijarh Irinej služio parastos za stradale Srbe. Premijer Aleksandar Vučić poručio da je Srbija dovoljno jaka da brine o svom narodu i da "Oluja" više neće biti. Predsednik RS Milorad Dodik rekao da se srpski narod oporavio jer je verovao u Srbiju i Republiku >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srpsku.
Na početku je održan parastos za stradale Srbe, ispred Hrama Svetih Ćirila i Metodija, koji je služio patrijarh srpski Irinej.
Manifestacija je nastavljena umetničkim programom pod nazivom "Naša je tuga... velika".
Zatim se obratila "devojka iz kolone", izbeglica dr Jelena Šarić.
"Ne bih volela da se ovo dogodi bilo kom narodu, treba da živimo u miru, ali da zaboravimo nećemo", rekla je ona i zahvalila narodu Srbije na podršci i humanosti koju je pružio.
Nakon toga su se obratili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Premijer Srbije je Krajišnicima poručio da "Oluja" više neće biti jer je Srbija dovoljno jaka da brine o svom narodu i nikome više neće dozvoliti takav pogrom.
Dodao je da krivica nikako ne pripada Krajišnicima, već raznim politikama, pogrešnim i lošim, koje su dozvolile nešto što se "u vašem slučaju može nazvati zločinačkim konačnim rešenjem".
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Srbi imaju ono što niko nema – dve države, Srbiju i Republiku Srpsku, nastale raspadom SFRJ.
Dodik je pozvao Hrvatsku na mir, ali i poručio da im Srbi ne mogu zaboraviti kolone ni one petrovačke, ni one kod Okučana.
Dodik je poručio da se srpski narod oporavio zato što je verovao u Srbiju, Republiku Srpsku i srpski narod u celini.
"Živela Srbija, živela Republika Srpska, živeo srpski narod, živeli Srbi gde god bili.
Mi smo jedan narod i ostaćemo jedan narod", poručio je Dodik i dodao da Hrvati nikada neće moći od Alojzija Stepinca da naprave pozitivnu ličnost.
Centralnoj državnoj manifestaciji prisustvovali su članovi vlada Srbije i Republike Srpske, članovi Narodne skupštine Srbije, Narodne skupštine Republike Srpske i drugih državnih organa Srbije i Republike Srpske, predstavnici Vojske Srbije, SPC, diplomatskog kora i građani.
Busije je naselje u beogradskoj opštini Zemun, u kome većinu stanovništva čine srpske izbeglice iz BiH i Hrvatske posle hrvatske vojne operacije "Oluja".
Akcija hrvatske vojske "Oluja" je trajala pet dana – od 4. do 9. avgusta 1995. i bila je dobro isplanirana akcija proterivanja celokupnog srpskog stanovništva.
"Srbi i Hrvati treba da grade mir"
Patrijarh SPC Irinej poručio je da Srbi i Hrvati umesto mržnje treba da grade mir, ljubav i toleranciju, ali i da ćutanje Evrope na veličanje ustaštva u Hrvatskoj otvara pitanje da li je opravdana naša želja da postanemo član EU.
U Busijama, nakon parastosa, patrijarh je rekao da je tužno sećanje na one koji su morali da napuste svoje ognjište i potraže drugo mesto za život, ali i na sve one koji su nastradali od zločinačkih ruku.
"Sećamo se stradanja našeg naroda u poznatoj akciji 'Oluja', koja je pokrenuta od strane hrvatske vojske i policije 1995. godine. Akcija progona je obuhvatila prostor severne Dalmacije, Like, Korduna i Banije. Prostor Srpske Krajine. Cilj progona je bio proterati Srbe sa svojih vekovnih obitališta i time Hrvatsku očistiti od Srba i pravoslavlja", kazao je Irinej.
To je bio plan ustaške Hrvatske i vrha tadašnje Rimokatoličke crkve, dodao je patrijarh.