TRAMP UVODI VANREDNU SITUACIJU: Zabranjuje kineski Huavej i ZTE! (VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 27.Dec.2018, 13:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TRAMP UVODI VANREDNU SITUACIJU: Zabranjuje kineski Huavej i ZTE! (VIDEO)

Predsednik SAD Donald Tramp razmatra donošenje izvršne naredbe o proglašenju vanredne situacije u zemlji iduće godine, kojom bi se američkim kompanijama zabranila upotreba telekomunikacione opreme koju proizvode kineski Huavej i ZTE, rekla su za Rojters tri izvora upoznata sa situacijom.

To bi bio najnoviji korak u nastojanjima Trampove administracije da istisne Huavej Tehnolodžiz i ZTE, dve najveće kineske >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << kompanije za mrežnu opremu, sa tržišta SAD-a, ocenjuje britanska agencija.

Sjedinjene Države tvrde da te dve kompanije rade po nalogu kineske vlade i da se njihova oprema može koristiti za špijuniranje Amerikanaca.

Donald Trump considers a ban on Huawei phones https://t.co/hhrOk3xSi7

— Daily Mail US (@DailyMail) December 27, 2018

Izvršna naredba, koja se razmatra više od osam meseci, mogla bi da bude objavljena već u januaru, s direktivom Ministrarstvo trgovine da spreči američke kompanije da kupuju telekomunikaciuonu opremu od stranih proizvođača koji predstavljaju znatan rizik po nacionalnu bezbednost, dodaje Rojters pozivajući se na neimenovane izvore iz telekom industrije i administracije u Vašingtonu.

Trump could declare a national emergency barring US companies from using equipment made by China's Huawei and ZTE https://t.co/9knxoV2Ck2

— Politics Insider (@Politicsinsider) December 27, 2018

Mada je malo verovatno da će u naredbi biti direktno imenovani Huavej ili ZTE, jedan izvor je rekao da se očekuje da će zvaničnici u Ministarstvu trgovine to interpretirati kao odobrenje za ograničavanje širenja opreme koju su napravile te dve kompanije.

Izvori britanske agencije su dodali da tekst naredbe nije završen.

Izvršna naredba bi se pozvala na Zakon o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, koji daje predsedniku ovlašćenje da reguliše trgovinu kao odgovor na vanrednu situaciju na nacionalnom nivou koja preti SAD-u.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.