Nizbrdica: Dinar izgubio 15 odsto vrednosti za godinu

Izvor: Blic, 23.Maj.2012, 18:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nizbrdica: Dinar izgubio 15 odsto vrednosti za godinu

Za godinu dana, od maja prošle godine do maja ove, dinar je izgubio na vrednosti 15,7 odsto. Za toliko veće su i obaveze u domaćoj valuti građana koji imaju dugovanja u evrima. Sa objavljivanjem imena mandatara očekuje se da će biti zaustavljeno naglo slabljenje dinara, ali nažalost - trend će se zadržati.

Kao i prethodnog dana i juče na međubankarskom deviznom tržištu psihološki faktor bio je presudan. Do 12.30 prosečna cena po kojoj se kupovao evro iznosila >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je 114,34 dinara. Na završetku trgovine prodajni kurs iznosio je 115,2545 dinara za evro. I juče, Narodna banka je više puta intervenisala. Prodala je ukupno 20 miliona evra, zbog prekomerne dnevne fluktuacije kursa.

- Čeka se dobra vest, odnosno da čujemo ime mandatara. Ovakva situacija nikome ne prija, jak je psihološki faktor - kaže jedan od dilera, učesnika na međubankarskom deviznom tržištu.

U Unikredit banci kažu da je „slabljenje dinara delom uzrokovano i ishodom predsedničkih izbora, te nesigurnošću oko formiranja vlade i odsustva MMF-a".

Najveću cenu velikih fluktuacija domaće valute platili su i plaćaju građani i privreda. Ono što jeste išlo u prilog građanima koji imaju kredite jeste pad euribora i libora, pa su zbog varijabilnih kamata njihova zaduženja usled smanjenja ove dve kamatne stope u evrima bila niža. Ali jačanje evra doprinelo je da njihov dug u domaćoj valuti, jer se obaveze plaćaju i dinarima, bude veći.

Prosečan kurs u maju 2011. bio je 98,1173 dinara za evro, a u tom mesecu je dinar bio najjači prema evru 23. maja - 96,7007. Danas srednji kurs iznosi 114,7419.

- Sadašnji, visok kurs evra se formira na osnovu odnosa ponude i tražnje, gde ponude skoro i da nema, a tražnja je ista ili čak veća nego pre. Vlada je 29. marta usvojila plan uštede u budžetu od 15,7 milijardi dinara kako bi budžetski deficit bio pod kontrolom, a Ministarstvo finansija je saopštilo 15. maja da je deficit za prvi kvartal duplo veći od targetiranog nivoa sa MMF. Nastavak pregovora sa Fondom je ključna odredba stabilnosti kursa i ekonomije - kažu za "Blic” u Eurobanci EFG.

Ipak, svi ovi nabrojani elementi mogu se uzeti u obzir tek nakon formiranja nove vlade. Ekonomista Vladimir Gligorov upozorava da će biti potrebno da nova vlada što je brže moguće obnovi pregovore sa MMF.

- Kurs će i tada težiti da slabi, ali postepeno, sve dok se ne uspostavi platno bilansna ravnoteža. Ali sporazum sa MMF bi učvrstio očekivanja da će postojati spoljašnja finansijska podrška i tako uticati povoljno na stabilnost dinara - ističe Gligorov.

Privrednici, kao i građani, koji zavise od kretanja evra, trpe zbog slabljenja dinara. Izvoznicima, međutim, jačanje evra odgovara.

Zoran Ilić, vlasnik "Biomelema”, kaže da se u dvodecenijskom iskustvu navikao na šokove u poslovanju i na nestabilan ambijent. Poslovnu strategiju bazirali su na izvozu, što se u ovim vremenima pokazalo kao jedino ispravno.

Sve više će se i usmeriti ka tržištima van Srbije, jer zbog nestabilnosti, naplata potraživanja na koju se čeka i do 100 dana, pojede sve proizvedeno.

- Nova vlada, koja bi morala što pre da se formira, morala bi akcenat da stavi na stabilnost kursa, kao i da da maksimalnu podršku izvozu, i to bez obzira na veličinu kompanije - ukazuje Ilić.

I berza čeka mandatara

Za razliku od ponedeljka kada se na Beogradskoj berzi trgovalo u ukupnom iznosu od 4,6 miliona evra, juče je ostvaren mali promet od 34,2 miliona dinara, odnosno 299.817 evra i to kroz 976 transakcija.

- I na tržištu akcija postoji izvestan stepen neizvesnosti u pogledu političkih kretanja u budućnosti. Ali to traje već nekoliko meseci i ne može se reći da su poslednja dva dana sa padom cena na berzi drugačija u odnosu na prethoni period. Niži stepen neizvesnosti može se očekivati kada dođe do formiranja vlade i kada učesnici na tržištu sagledaju program ekonomskih mera koji će ponuditi nova vlada - naglašava Nenad Gujaničić, broker Sinteza invest grupe.

Povezane vesti: Dinar sutra slabiji za još 0,6 odsto, kurs 114,74 za evro Evro danas 114,1 dinar Usporen pad dinara, u ponedeljak 113,37 za evro Kurs 113,29 dinara za evro, uprkos prodaji 50 miliona evra Dinar sutra slabiji 0,4 odsto, NBS prodala 50 miliona evra
Pogledaj vesti o: Kurs dinara

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.