Vlada Srbije će uložiti 400 miliona evra u nauku

Izvor: Blic, 23.Maj.2010, 19:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Vlada Srbije će uložiti 400 miliona evra u nauku"

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Beogradu da investicije u nauku i obrazovanje jesu investicija u ekonomski razvoj i budućnost, i da će Vlada Srbije zato u narednih pet godina u tu oblast uložiti 400 miliona evra.

Predsednik Tadić je otvarajući konferenciju "Naučna zajednica i budućnost Srbije", istakao da je Srbija, prema oceni međunarodnih institucija, "naučna zvezda u usponu" i da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << može nadoknaditi izgubljeno vreme u kome nije ulagala u razvoj nauke.

"Srbija koja zaostaje stvara probleme svojim građanima i okruženju, Srbija koja ne zaostaje i koja hvata korak, koja prednjači i biva u naučnom i tehnološkom smislu predvodnik u nekim oblastima jeste Srbija na dobrobit svojih građana, regiona i Evrope", izjavio je Tadić. Prema Tadiću, Srbija ne oskudeva u ljudskim resursima, i ulaganjem u njih može pronaći način da prevaziđe svoje ogranične energetske i prirodne resurse.

"Mi imamo veliki kapacitet među naučnicima, ali da bismo očekivali od njih više moramo investirati u narednom periodu u poboljšanje uslova za istraživanje i saradnju sa međunardnim naučnim institucijama", poručio je Tadić.

Nauka i politika neodvojive

"Nauka i politika nisu odvojive, politika mora da prati nauku ali i nauka mora da prati sociološke procese jer samo tako ćemo imati stabilno i razijeno društvo", istakao je Tadić.

Čitav svet se, prema Tadiću, nalazi u svojevrsnoj tranzicije i suočava se sa mnogobrojnim iskušnjima, ali nauka može pronaći lek protiv ranjivosti savremene civilizacije.

Predsednik Srbije je istakao da je nauka ta koja, na primer, u budućnosti mora pronaći odgovor na pitanje kako prehraniti populaciju od deset milijardi ljudi, i zato je neophodna interakcija izmedu nauke i politike.

Ljudski život će, kako je zaključio predsednik Tadić, u budućnosti sve više biti oslonjen na nauku i inovacije, i Srbija, iako mala zemlja, obavezna je da investiranje u nauku tretira kao najviši imperativ.

Đelić: Srbija izdvaja za nauku deset puta manje nego Izrael i Švedska

Izdvajanja za nauku i tehnologiju u Srbiji su i dalje nedovoljna, samo 0,3 odsto bruto društvenog proizvoda, i to je deset puta manje od Izraela, Švedske, ali i dosta manje od naših suseda, izjavio je ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić.

"Evropska unija je naš strateki cilj i u domenu nauke. U godinama koje dolaze i iz budžeta i iz evropskih sredstava, ali i privrede domaće i inostrane, moraćemo da privlačimo mnogo više sredstava", rekao je Đelić.

On je kazao da su veze sa privredom i dalje slabe, a emigracija talenata se nastavlja.

"Kancelarka Nemačke Angela Merkel nedavno je rekla da će toj zemlji u narednih deset godina trebati 400.000 naučnika, inženjera. Na Srbiji je da da odgovor na tu konstataciju. Ili ćemo biti pasivni i gledati kako odlaze jedan po jedan, ili ćemo se organizovati mobilisati i naći i u toj Nemačkoj partnera", kazao je Đelić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.