Tadić u Parizu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Apr.2011, 16:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić u Parizu

PARIZ -

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je danas, na početku zvanične posete Francuskoj, s predsednikom Spoljnopolitičkog odbora francuskog parlamenta Akselom Ponjetovskim i članovima tog tela.

Predsednik Srbije Boris Tadić doputovao je danas u Pariz, gde >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << će se u naredna tri dana sastati sa francuskim državnim vrhom, a sa predsednikom te zemlje Nikolom Sarkozijem potpisati Sporazum o strateškom partnertsvu.

Tadića je na pariskom aerodromu Orli, uz najviše državničke počasti - intoniranje himni dveju država i gardu, dočekao predstavnik Vlade Francuske - ministar unutrašnjih poslova Klod Gean.

Dvojici gardista pozlilo

Dvojici pripadnika francuske Garde, koja je danas na pariskom aerodromu Orli dočekala predsednika Srbije Borisa Tadića, pozlilo je, a jedan od njih se onesvestio.

Prema rečima izveštača Tanjuga, stajanje na aerodromskoj pisti od sat i po vremena, šlemovi na glavama i 22 stepena, koliko je trenutno u glavnom gradu Francuske, uticali su da gardistima pozli i to neposredno pred sletanje aviona predsednika Srbije.

Jedan od njih je gotovo pao na zemlju, a isto bi se verovatno dogodilo i drugom, da ih munjevito nisu zamenila druga dvojica gardista.

Kada je Tadić izašao iz aviona sve je bilo "pod konac" i smotra je izvršena bez problema.

Predsednik Srbije od danas boravi u trodnevnoj poseti Francuskoj tokom koje će se sastati sa najvišim zvaničnicima Francuske, a sa predsednikom Nikolom Sarkozijem potpisati Sporazum o strateškom partnerstvu.

Gean, koji je doskora bio generalni sekretar Jelisejske palate, slovi za čoveka od poverenja francuskog predsednika Sarkozija.

U delegaciji koju predvodi predsednik Tadić su i potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Tadić će u popodnevnim satima imati susrete u Spoljnopolitičkom odboru francuskog parlamenta, a na Vojnoj akademiji u Parizu održaće predavanje na temu "Srbija, Francuska i Evropska unija".

Predsednik Srbije će, takođe, prisustvovati i otvaranju memorijalne izložbe posvećene srpskoj umetnici Olji Ivanjicki.

Tadić će se u petak 8. aprila sastati sa svojim francuskim kolegom, a predviđen je i susret sa premijerom Fransoa Fijonom.

Kako je najavljeno, Tadić će tokom posete položiti vence na Trijumfalnoj kapiji i na groblju Tije, gde su sahranjeni srpski vojnici.

Predsednik Srbije je poslednji put boravio u Francuskoj 27. i 28. maja 2009. godine, kada su dogovoreni ključni elementi Sporazuma o strateškom partnerstvu.

Potpredsednik vlade Srbije Božidar Đelić najavio je prošle sedmice da će tokom Tadićeve posete Francuskoj biti potpisan sporazum o strateškom partnerstvu dve zemlje.

Ovo će biti drugi Tadićev susret sa Sarkozijem. Prvi put su se sastali krajem maja 2009, takođe u Parizu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.