Izvor: Politika, 17.Dec.2011, 17:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić posetio Kučevište u Makedoniji
SKOPLJE –Predsednik Srbije Boris Tadić posetio je danas u Kučevištu, nedaleko od Skoplja, srpski kulturno-prosvetni i informativni centar „Vuk Karadžić” i osnovnu školu „Sveti Ćirilo i Metodije”.
Po dolasku u selo, u kojem živi nešto više od 3.000 stanovnika, pripadnika srpske etničke zajednice, Tadić je prvo posetio kulturni centar, gde su ga upoznali sa aktivnostima centra od njegovog osnivanja januara 2009.
Između ostalog, predsednik je obavešten >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da su opremanje prostorija pomogli srpska Ministarstva kulture i dijaspore i ambasada Srbije u Makedoniji, da centar ima preko 200 članova i da je, zahvaljujći njegovom osnivanju, značajno porastao interes mladih za aktivnosti centra,prevashodno usmerenih na očuvanje i promovisanje nacionalnog identiteta.
Predsednik Srbije je zatim posetio i obližnju osnovnu školu „Sveti Ćirlilo i Metodije” u kojoj od ukupno 200 đaka, njih svega 60 i to svih razreda, pohađa nastavu na srpskom jeziku. Dočekan hlebom i solju, predsednik Tadić je , posle mnogo godina, zajedno sa ministrom poljoprivrede Dušanom Petrovićem i pomoćnikom ministra spoljnih poslova Zdravkom Ponošem, seo u školsku klupu kako bi odgledao đačku priredbu i porazgovarao sa srpskim učenicima.
Veoma dirnut dočekom, priredbom i porukom da će „Kučevište pamtiti to što je prvi put ugostilo predsednika Srbije”, Tadić se stavio đacima na raspolaganje za sva moguća pitanja. Posle blagog ohrabrenja direktorke škole, začulo se i prvo pitanje: „Predsedniče, u koju ste osnovnu školu išli i kakav ste bili đak?” Đaci su tako saznali da je predsednik Srbije bio uglavnom dobar đak, da je uglavnom imao četvorke i petice, i da mu majka, iako se svojevremeno u školskim danima žalila da „joj vadi dušu”, danas ipak kaže da je bio dobro dete.
Tadić je učenicima opisao i kako izgleda njegov radni dan, navodeći, između ostalog, da svakog dana vežba kako bi mogao da izdži sve napore. Takođe, otkrio im je da su njegovi omiljeni sportovi vaterpolo i košarka. „Sportske teme” inspirisale su decu da Tadića zamole da pomogne kako bi Kučevište i ovu školu posetio Novak Đoković.
„Ne znam da li on može da dođe ovde, ali preneću mu da ga volite”, rekao je Tadić, podsetivši da Đokovićev život nije jednostavan. Jednog od dečaka zanimalo je da li je Tadić kao dete bio nestašan, na šta mu je predsednik odgovorio da uglavnom nije, ali da je i on ponekad imao trenutke kada je ispoljavao i taj deo svoje prirode - kao kada je na primer u Sarajevu, bez znanja roditelja, odlutao za cirkusom koji je došao i grad.
Usledilo je potom i jedno ozbiljno pitanje:"Kada ste počeli da se interesujete za politiku”. Tadić je objasnio da je iz porodice u kojoj se zahvaljući profesiji oca oduvek govorili o takvim temama i pitanjima, da je dosta slušao o svojim precima, ali i tragedijama srpskog naroda. „Nisam želeo da se bavim politikom, čak sam odlučio da studiram psihologiju da bih pobegao od politike, ali ipak nisam uspeo u tome”. Đaci se nisu ustručavali ni da predsednika pitaju za prvu simpatiju, a saznali su da je to bila devojčica iz jednog sarajevskog obdaništa.
Tadića je, s druge strane, interesovalo zašto se oblast u kojoj se nalazi Kučevište zove Skopska Crna Gora. Objasnili su mu da se ta oblast, zbog brojnih srpskih manastira i crkava iz doba Nemanjića prvobitno zvala Sveta Skopska Crna Gora, ali da je naziv promenjen pošto su Turci mnoge od tih manastira spalili. Deca su na kraju razgovora uručila Tadiću poklon - ručni rad od drveta.
Tanjug
objavljeno: 17.12.2011
Pogledaj vesti o: Boris Tadić













