Tadić još jednom uputio reči izvinjenja

Izvor: Studio B, 04.Nov.2010, 10:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić još jednom uputio reči izvinjenja

"Došao sam danas ovde da se poklonim žrtvama. Ovde sam da još jednom uputim reči izvinjenja, iskažem žaljenje i stvorim mogućnost da Srbi i Hrvati, Srbija i Hrvatska, otvore novu stranicu istorije", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije Boris Tadić položio je venac na spomen obeležje masovne grobnice na Ovčari i poručio da se priznanjem zločina, izvinjenjem i žaljenjem stvaraju mogućnosti za pomirenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << i novu stranicu istorije Srba i Hrvata, Srbije i Hrvatske.

"Došao sam danas ovde da se poklonim žrtvama. Ovde sam da još jednom uputim reči izvinjenja, iskažem žaljenje i stvorim mogućnost da Srbi i Hrvati, Srbija i Hrvatska, otvore novu stranicu istorije", izjavio je Tadić

Prema njegovim rečima, priznanjem zločina, izvinjenjem i žaljenjem stvaraju se mogućnosti za pomirenje.

Tadić i Josipović za rešavanje sudbine nestalih i pomirenje

Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović založili su se danas u Vukovaru za rešavanje sudbine nestalih tokom sukoba 1990-ih i ocenili da još mnogo treba uraditi na pomirenju dve države.

Posle sastanka sa predstavnicima hrvatskih udruženja žrtava rata, Tadić je rekao da Josipović i on, kao predsednici, imaju dužnost i obavezu da se proces sukoba preokrene u proces pomirenja. Za to je, naglasio je predsednik Srbije, potrebno da se otkrije potpuna istina o ratnim sukobima i da niko ne ostane nekažnjen.

Tadić je dodao da je sa predstavnicima Srbije zaduženim za pitanja nestalih danas u Vukovar doneo dokumentaciju o nestalima iz vukovarske bolnice 1991. i naveo da će Srbija nastaviti da traga za tim dokumentima.

Josipović je posle razgovora u kojem je učestvovala i premijerka Jadranka Kosor rekao da se razgovaralo o možda najbolnijim temama u odnosima Srbije i Hrvatske i da posle potresnih priča "niko nije izašao ravnodušan".

Hrvatski predsednik kazao je da postoji nesumnjiva volja Srbije i Hrvatske da se traga za nestalima i da se utvrdi sudbina nestalih bez obzira na nacionalnost jer "srce svake majke plače pođednako". Odgovarajući na pitanja novinara Tadić i Josipović su rekli da ih na današnji čin odavanja pošte žrtavama rata na Ovčari i u Paulin Dvoru nije naterao niko, ni iz Brisela ni iz Vašingtona.

Na pitanje da li je odavanjem pošte žrtvama u Paulin Dvoru umanjen značaj Vukovara kao simbola Domovinskog rata, Josipović je odgovrio odrično.

Tadić je rekao da do pomirenja nikada ne bi moglo da dođe da se prebrojavaju žrtve. On je dodao da "svako ko poredi zločine i žrtve duboko greši" jer "to nije stvar matematike, već etike".

Tadić je u Vukovar stigao trajektom "Golubica" iz Bača. Na trajektnom pristaništu u Vukovaru, pored stotinak novinara, dočekalo ga je i pedesatak građana Vukovara koji su aplauzom pozdravili njegov dolazak, a grad je nadletao helikopter.

Odmah po dolasku Tadić i Josipović otišli su na razgovor u zgradu Gradskog poglavarstva Vukovara.

S Tadićem su u Vukovar došli potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić i predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić.

U hrvatskoj delegaciji bili su i gradonačelnik Vukovara Željko Sabo kao i drugi lokalni zvaničnici.

Okupljeni građani Vukovara rekli su da pozdravljaju dolazak predsednika Srbije.

"Učestvovao sam u ratu do poslednjeg dana, odlikovan sam najvišim IV redom kneza Domagoja u Domovinskom ratu, ali pozdravljam što dolazi predsednik Tadić jer treba normalno da živimo. Što je bilo bilo je", rekao je reporteru Bete jedan od okupljenih.

Na pitanje šta očekuje od posete predsednika Srbije, drugi stariji građanin Vukovara kazao je da je to poruka prema Evropi, ne samo Srbije prema Hrvatskoj ili Hrvatske prema Srbiji.

"To je Evropa i zajedno moramo krenuti prema Evropi", rekao je taj građanin Vukovara. Posle razgovora u Vukovaru, dvojica predsednika će položiti cveće na spomen obležju masovne grobnice u Ovčari gde su pripadnici bivše JNA i paravojnih srpskih formacija 20. novembra 1991. ubili više od 200 hrvatskih zarobljenika i civila.

Hrvatskoj predata dokumentacija iz bolnice u Vukovaru

Srbija je Hrvatskoj predala dokumentaciju odnetu 1991. iz bolnice u Vukovaru, javila je agencija Hina.

Dokumentaciju je pomoćniku hrvatskog ministra za pitanje branilaca Ivanu Grujiću predao predsednik srpske komisije za nestale osobe Veljko Odalović, koji je u delegaciji predsednika Srbije Borisa Tadića danas došao u Vukovar.

Grujić je agenciji Hina rekao da su primljenom dokumentacijom "pokrivena sva područja koja su bitna", ali je dodao da će se naknadno utvrditi da li je reč o celokupnoj dokumentaciji iz vukovarske bolnice.

Odalović je rekao da je utvrđivanje tačnog broja nestalih iz vukovarske bolnice jedan od prioriteta i najavio predaju 25 stranica dokumentacije sa podacima o nestalima.

Izbegličko udruženje podseća na srpske žtrve u Vukovaru

Koalicija udruženja izbeglica u Srbiji podsetila je, povodom posete predsednika Srbije Borisa Tadića Vukovaru, da su se na tom području dogodili i zločini nad Srbima, a ne samo Hrvatima.

U saopštenju se traži da se utvrdi tačan broj srpskih žrtava u Vukovaru pre i tokom ratnih sukoba 1991. godine

"U opštini Vukovar je pre početka rata prema pouzdanim izveštajima ubijeno više od 150 Srba, a ubile su ih Hrvatske vojne formacije. Deo ubijenih Srba je bačen u Dunav da se sakriju tragovi zločina", navodi se u saopštenju koalicije izbeglica u Srbiji.

U saopštenju, koje je potpisao presdednik udruženja Miodrag Linta, traži se da se utvrdi puna istina o tim dešavanjima i da se nalogodavci i počinioci zločina nad vukovarskim Srbima izvedu pred lice pravde.

Inicijative mladih Srbije i Hrvatske položile cveće u reku

Nevladine organizacije Inicijativa mladih iz Srbije i Inicijativa mladih iz Hrvatske organizovale su danas u Vukovaru akciju polaganja cveća u reku Vuku, u znak počasti svim žrtvama rata u tom gradu.

Predstavnicima nevladinih organizacija pridružili su se i predstavnici udruženja žrtava i nestalih iz Vukovara, Radojka Mrkić i Mirko Kovačić, kao i poslanica u hrvatskom saboru Vesna Pusić.

Inicijative mladih organizovale su u Vukovaru i susret mladih iz Beograda, Zagreba i Vukovara.

Predstavnici Inicijativa rekli su da svojom akcijom žele da pozdrave politiku pomirenja i korak koji preduzimaju dva predsednika kao i da istaknu važnost takvih poteza za podsticanje procesa suočavanja s nedavnom ratnom prošlošću u regionu.

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.