Tadić: Vlada uspešnija jedino u marketingu

Izvor: NoviMagazin.rs, 04.Jul.2015, 09:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Vlada uspešnija jedino u marketingu

Nemačka kancelarka Angela Merkel u Beograd će doneti kristalizaciju novih stavova Berlina koji bi trebalo da artikulišu nemačke, ali i interese EU i SAD prema prostoru Zapadnog Balkana, izjavio je bivši predsednik Srbije Boris Tadić u intervjuu za "Danas".

On je ocenio da zahtevi Merkelove mogu da idu "ka formalizaciji odnosa dve države Srbije i Kosova", što je model "dve Nemačke" i takav stav bi mogao da vodi ka nezavisnom Kosovu sa stanovišta međunarodnih >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << odnosa, bez obzira da li ga Srbija priznaje ili ne.

"Dakle, očekujem teške razgovore između nemačke kancelarke i srpskog premijera u Beogradu", kaže Tadić, koji je i sam imao prilike da u Beogradu vodi "teške razgovore" sa Angelom Merkel.

On smatra da je aktuelna vlada napravila ogromne ustupke Briselskim sporazumom, koji je "praktično do sada najviši implicitni akt priznanja Kosova", a za toliki ustupak smo dobili samo formalni datum otpočinjanja pregovora i nijedno otvoreno poglavlje.

Prema Tadićevim rečima, suštinski smo usporeni u procesu evropskih integracija, a istovremeno su građani obmanuti da smo napravili neverovatan napredak.

Tadić kaže da je vlada Aleksandra Vučića uspešnija jedino u marketingu i, povodom pitanja odlaska premijera u Srebrenicu, dodao da ne razume zašto Vučić Srbiju stavlja u situaciju kao da nije izvršila akt izvinjenja, "osim ukoliko sebe ne želi da predstavi kao začetnika tog procesa".

Tadić kaže da bi Vučić trebalo da ode u Srebrenicu, ali to bi trebalo da bude njegov lični akt izvinjenja zbog politike koju je zastupao u prošlosti.

"Nema potrebe da ide ispred Srbije, jer sam ja davno pre njega taj posao obavio. Načinom na koji predstavlja svoj eventualni odlazak u Srebrenicu on takođe učestvuje u podizanju tenzija i vraća Srbiju 10 godina unazad, umesto da iskorači unapred", rekao je Tadić i dodao: "Zamislite da se svaki kancelar posle Branta izvinjavao, dokle bi to dovelo Nemačku".

On takođe smatra da postojanje dva predloga rezolucije o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN dovode Srbiju u neodrživu poziciju opredeljivanja koje će imati neizbežno negativne spoljnopolitičke posledice.

Tadić je, takođe, ocenio da vlada zapravo sprovodi samo lošu kopiju njegove spoljne politike. On smatra da Srbija danas ima više spoljnih politika, jer se spoljnopolitičke orijentacije premijera, predsednika i ministra spoljnih poslova umnogome razlikuju, a za diplomatsku aktivnost kaže da je na nedopustivo niskom nivou.

Prema njegovim rečima, primer za to je i naše predsedavanje OEBS-u, pošto, kaže Tadić, Srbija zapravo i ne predsedava OEBS-u, već statira u toj organizaciji, a umesto nje to u praksi čini Nemačka, a izjave šefa diplomatije Ivice Dačića o neophodnosti mira u svetu su na nivou predstavljanja kandidatkinja na izboru za mir sveta.

Srbija time propušta jedinstvenu priliku da bude globalni akter i stekne medunarodni kredibilitet koji bi uticao i na njen ekonomski razvoj, smatra Tadić.

Najverovatnije će biti otvoreno samo poglavlje 35

- Očigledno Srbija nema nikakvo jasno obećanje o otvaranju pregovora i poglavlja sa EU i da su evropske integracije usporene, rekao je Tadić.

Lider SDS je dodao da će najverovatnije biti otvoreno samo poglavlje 35 koje se odnosi na Kosovo i Metohiju.

"Dobro je da otvorimo pregovore makar i o poglavlju 35, ali je katastrofalna činjenica da nećemo otvoriti pregovore o onim pitanjima koja su pretpostavka reformi, investicija i ubrzanog razvoja", rako je Tadić novinarima uoči sednice Glavnog odbora SDS.

Kako je naveo, ako se pregovori otvore ove godine, za pregovaranje je potrebno osam godina, a to znači da će oni biti završeni 2023. ili 2024. i stvoriti pretpostavke da Srbija postane članica EU.

Tadić je rekao da vlada skriva tu tešku činjenicu od javnosti, ali da to treba da kaže građanima, da je ovog trenutka Srbija usporena u procesu EU integracija.

Odgovarajući na pitanje novinara da li premijer Aleksandar Vučić treba da ide u Srebrenicu, Tadić je rekao da Vučić svakako treba da ide zbog sebe, a ne zato da bi promenio odnose Srbije i BiH i da bi pokrenuo proces pomirenja, jer je to već pre njega učinjeno i to pre 10 godina.

"Nema potrebe da se politički vraćamo u atmosferu vremena kada sam sam kao predsednik Srbije odlazio u Srebrenicu i vršio izvinjenja, već Vučić to treba da uradi zbog sebe i to je onda korisno za Srbiju i čitav region", rekao je Tadić.

Govoreći o organizaciji stranke, Tadić je rekao da se SDS priprema za lokalne i pokrajinske izbore koji će se desiti krajem ove ili početkom naredne godine.

"Vidimo da bi vlada želela da se to desi u decembru, a redovan rok za izbore dolazi sledeće godine. Bićemo spremni za nastup na tim izborima, da li samostalno ili u koaliciji, videćemo tokom pregovaranjima sa potencijalnim političkim partnerima", rekao je Tadić.

On je rekao da će Glavni odbor danas doneti odluku o trajnoj saradnji sa Strankom zelenih, a da je pre nekoliko dana sklopljen sporazum sa Zapadnom Srbijom, navodeći da su tradicionalni partneri SDS-a pre svega manjinske stranke.

Tadić je kritikovao ekonomsku situaciju navodeći da nema ekonomskih reformi, da su investicije u katastrofalnom stanju, opada nivo BDP-a i zato nema novih radnih mesta i poboljšanja standarda.

SNS: Tadić kritikuje, a nije imao habrosti za teške odluke

Neverovatno je da kritike na rad Vlade Srbije stižu od Borisa Tadića koji nikada u životu nije imao hrabrosti da povuče nijedan strateški potez, niti da donese bilo kakvu tešku odluku, ocenio je danas potpredsednik SNS Nebojša Stefanović.

"Za razliku od Borisa Tadića, premijer Vučić se nikome ne izvinjava, već drugačijim pristupom pokazuje da nam je stalo da gradimo stabilnost u regionu. Možda te Tadićeve kritike i ne treba mnogo da čude, jer on očigledno voli da gleda film ''Prohujalo sa vihorom'', a takva mu je bila i politika", rekao je Stefanović Tanjugu reagujući na kritike lidera SDS Borisa Tadića.

Stefanović navodi da Tadićeve zamerke stižu u trenutku kada je Srbija uvažavana u svetu mnogo više nego dok je on bio predsednik, a njegova stranka na vlasti, i da Srbija dobija pohvale za akcione planove koje je napravila i da sprovodi najbolje ocenjenu ekonomsku reformu.

Danas je premijer Aleksandar Vučić, navodi Stefanović, domaćin najznačanijim svetskim zvaničnicima koji poštuju to što on radi, kao i činjenicu da je Srbija jedna od retkih zemalja u regionu koja beleži ekonomski rast.

"A kada govorimo o odnosima u regionu, upravo je politika Vlade Srbije, na čelu sa predsednikom Vučićem, dovela do toga da smo poštovan partner i da sa narodima susednih država imamo istorijski najbolje odnose", kaže Stefanović.

Kako je naveo potpredsednik SNS, Srbija ima rekordno nizak budžetski deficit, smanjena je nezaposlenost i vlada sprovodi politiku koja je odgovorna pre svega prema građanima Srbije i dodaje da to ne govori samo SNS, već i mnogi svetski lideri, poput Angele Merkel, ali i stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda.

"Razumem da neki ljudi ne mogu da se raduju napretku svoje zemlje i razumem da im politički motivi zamagljuju pogled, ali mi je neverovatno da kritike za rad Vlade Srbije stižu od Borisa Tadića koji nikada u životu nije imao hrabrosti da povuče nijedan strateški potez, niti da donese bilo kakvu tešku odluku", kaže Stefanović.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.