
Izvor: S media, 02.Jun.2011, 01:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić: Rešenja u racionalnoj politici, ne u mitologiji
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da je način na koji je zvanični Beograd u prošlosti tretirao pitanje Kosova i Metohije suprotan interesima Srbije i srpskog naroda, i da su po tom pitanju neophodni nekonvencionalni iskoraci kako bi se otvorile šanse za pronalaženje rešenja.
Objasnivši, u razgovoru sa piscem Svetislavom Basarom, objavljenom u 100. broju lista "Status", da se u politici prema Kosovu i Metohiji opredelio za "tihi ali uporan rad" umesto za "velike >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << patriotske nastupe", Boris Tadić je rekao da se u toj politici više ne sme robovati mitovima, već da se treba rukovoditi razumom.
Tadić: Početak pregovora sa EU do kraja godine
Tadić: Dolaze bolji dani i nove investicije (VIDEO)
Tadić: Nema više novca za poljoprivrednike
Tadić i Basara razgovarali su i o političkoj situaciji u Srbiji, štrajku lidera naprednjaka Tomislava Nikolića i mogućnosti održavanja prevremenih parlamentarnih izbora, saglasivši se da su politička stabilnost i reforme preduslov da Srbija najzad postane država u kojoj će se kao opšte dobro ceniti rad, optimizam, pristojnost i sve druge pozitivne vrednosti.
Tadić, tako, u Nikolićevom štrajku glađu i žeđu vidi "nepotrebnu dramatizaciju političke situacije" i čin kojim se građanima daje loš primer, jer bi, po istoj logici, deca u školi mogla da stupe u štrajk glađu zato što nisu zadovoljna ocenama.
"Izbori su pitanje stabilnosti društva, a društva koja neprekidno klize iz izbora u
izbore nisu saglasna sa sobom. Vanredni izbori se održavaju u vanrednim okolnostima, kad vlada izgubi legitimitet vršenjem nekog zločina, kršenjem zakona ili gubitkom parlamentarne većine", kazao je predsednik Srbije.
- To je potpuno prazan prostor. Nema čak ni telepatskih poruka. Dobro se osećam, mnogo sam trpeo zbog toga što sam morao da budem s njim. Sad sam makar oslobođen toga, pri čemu nemam pravo da govorim ružno o ljudima. Nisam u poziciji da govorim ružno o ljudima. A mislim da je i njemu lakše - odgovara predsednik Srbije Boris Tadić kolumnisti Danasa Svetislavu Basari na pitanje da li održava kontakte sa Vojislavom Koštunicom.
Obradoviću i Odaloviću zabranjen ulazak na Kosovo
Tači: Zahtevaćemo više od nezavisnosti!
Ipak moguće kompromisno rešenje?
Diskusija se neminovno dotakla i ekonomske krize i evrointegracija, i mera koje, kako je konstatovao Tadić, vladu čine nepopularnom ali narednim generacijama omogućuju da svoju budućnost grade neobremenjene velikim dugovanjima države i političkim nestabilnostima.
Tadić i Basara su gotovo polovinu razgovora posvetili problemu agresije u društvu, koja se u Srbiji poslednjih godina mahom manifestuje u divljanju huligansko-navijačkih grupa i ultradesničarskih aktivista.
Predsednik je, govoreći o toj temi bio veoma eksplicitan, upozorivši da su u samom vrhu navijačkih grupa često "zlikovci" i krijumčari narkotika.
Obelodanivši da je nakon što je postao predsednik Demokratske stranke zabranio da bilo ko iz stranke učestvuje u rukovodstvima klubova, upravo da bi se izbegla sprega politike i huliganskih grupa, Tadić je rekao da je ta mera, na žalost, dovela do toga da sportskim klubovima počnu da upravljaju ljudi iz "raznih sfera prljavog biznisa" i kriminala, zbog čega je povukao zabranu.
"Ponosan sam zbog toga što sa takvom vrstom navijača, mada nisu to nikakvi navijači nego huligani, imam ovakvu tenziju u odnosima. Vrlo sam ponosan zbog toga što mi oni ne žele dobro. Ne bih voleo da sa tim ljudima imam bilo šta zajedničko", istakao je Tadić.
(Danas)